Prezydent Duda i premier Orban m.in. o integracji regionu i wyborach europejskich

Integracja infrastrukturalna regionu, kwestie geopolityczne oraz to, jak może wyglądać nowy układ polityczny w Europie po wyborach do PE w 2019 r. – m.in. o tych kwestiach rozmawiali prezydent Andrzej Duda z premierem Węgier Viktorem Orbanem – poinformował PAP Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że rozmowa premiera Viktora Orbana z prezydentem Andrzejem Dudą była „bardzo żywa”; trwała około godziny, czyli dłużej, niż pierwotnie planowano.

„To była bardzo żywa rozmowa, wielowątkowa i dużo dłuższa, niż planowano. Mam wrażenie, że obaj panowie nie wyczerpali wszystkich tematów, które chcieli omówić” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Poinformował, że jednym z głównych tematów rozmowy była współpraca regionalna.

„Obaj politycy położyli bardzo duży nacisk na integracją ekonomiczną regionu; uznali, że to jest kwestia, która musi dogonić intensywnością relacje polityczne” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, do tej pory nasz region był postrzegany bardziej poprzez współpracę polityczną, „a do prawdziwej integracji i wzrostu siły Europy Środkowej jest potrzebna integracja ekonomiczna i infrastrukturalna”. Jak dodał, to jest nowy wątek polityki środkowoeuropejskiej, który promuje Inicjatywa Trójmorza.

„Premier Orban powiedział, że widzi w takim dziele, łączenia infrastrukturalnego naszej części Europy, bardzo ważna rolę dla Węgier, ale także dla Polski” – wskazał prezydencki minister.

Zaznaczył, że „jest pełna zgoda co do tego kierunku rozwoju polityki środkowoeuropejskiej”, czyli większej spójności regionu, budowy połączeń infrastrukturalnych i „patrzenia na rolę regionu przez jego siłę ekonomiczną, nie tylko przez politykę”.

Drugim tematem rozmowy były kwestie geopolityczne, to, w jaki sposób Polska i Węgry odnoszą się do swego sąsiedztwa i w jaki sposób widzą swoją pozycję w geopolityce europejskiej.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że rozmawiano m.in. o relacjach węgiersko-ukraińskich. Węgry zablokowały przewidziane na koniec kwietnia posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z powodu sporu w sprawie mniejszości. Według władz w Budapeszcie ukraińska ustawa oświatowa znacznie ogranicza prawa mniejszości narodowych do edukacji we własnym języku.

Po uchwaleniu tej ustawy Węgry zapowiedziały, że w reakcji podejmą kroki, które utrudnią Ukrainie integrację z NATO i UE. Posiedzenie NATO-Ukraina na szczeblu ministrów zostało zablokowane przez Węgry już po raz czwarty – dwukrotnie były to spotkania ministrów obrony, dwukrotnie spraw zagranicznych.

„Oczywiście, gdy mówimy o geopolityce w regionie, to nie można nie mówić o Rosji, ale nie był to osobny temat rozmowy, raczej omówiono, w jaki sposób każdy z krajów postrzega swoje sąsiedztwo” – zaznaczył prezydencki minister dopytywany, czy relacje z Rosją były wśród tematów, które poruszyli Viktor Orban i Andrzej Duda.

Drugim ważnym tematem spotkania – mówił Krzysztof Szczerski – były sprawy europejskie.

„Rozmawiano o przyszłości Europy, zwłaszcza w kontekście przyszłego roku, końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej oraz perspektywy przyszłorocznych wyborów europejskich. Przedmiotem rozmowy była ocena tego, jak może wyglądać nowy układ polityczny po przyszłorocznych wyborach europejskich i zmianie KE” – poinformował Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, że prezydent pogratulował też Viktorowi Orbanowi zwycięstwa wyborczego i objęcia po raz kolejny teki premiera. Jak dodał, była to pierwsza rozmowa obu polityków od czasy wyborów parlamentarnych na Węgrzech.

Szef węgierskiego rządu składa w poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie. Viktor Orban najpierw spotkał się z premierem Matuszem Morawieckim, a po południu został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl