fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent do młodzieży ze Wschodu: Dziś współtworzymy Polskę, która jest Polską marzeń

Dziś współtworzymy Polskę, która jest Polską marzeń – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z młodzieżą polonijną ze Wschodu. Prezydent podkreślił, że on i Polacy w kraju są wdzięczni tym, którzy w młodych Polakach za wschodnią granicą „zaszczepili Polskę”.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w poniedziałek, w Pałacu Prezydenckim z młodzieżą polonijną uczestniczącą w projekcie „Polska jest w Tobie”.

Prezydent zawracając się do młodzieży, do „naszych młodych rodaków”, podkreślił, że przyjechali oni do Polski, by przeżyć „wielką przygodę spotkania z ojczyzną” pradziadków, dziadków i rodziców.

„Wierzę w to głęboko, że ten pobyt w Polsce i mam nadzieje kiedyś następne, spowodują, że będziecie czuli, że ta ojczyzna jest także i tutaj” – mówił prezydent.

Podkreślił, że on i Polacy w kraju są wdzięczni za to, że „ktoś w was tę Polskę zaszczepił”. Wymienił w tym kontekście rodziny młodych ludzi i ich nauczycieli. „Ta Polska jest w was” – podkreślił Andrzej Duda.

„Ona jest, jest ten wieki, tak ważny dla nas, fragment polskiej duszy, który może z czasem będzie jeszcze większy, będzie rósł. Bardzo byśmy chcieli, żeby tak było. Zależy mam żebyśmy byli razem, żebyśmy mieli to poczucie wspólnoty” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że sam czuje się komfortowo, bo urodził się w Polce, ale też dlatego, że dziś żyjemy i współtworzymy Polskę, która jest „Polską marzeń”.

„Polską marzeń wielu pokoleń Polaków, którzy takiej Polski nie mieli, a czasem w ogóle jej nie mieli; kiedyś nie było jej na mapie, kiedy historycznie patrząc, była rozdarta przez zaborców, przez ponad 123 lata. Czy wtedy kiedy była rozdarta znów, w czasie II wojny światowej, czy wreszcie wtedy, kiedy po II wojnie światowej nie była w pełni wolna, nie była w pełni suwerena, nie była w pełni niepodległa” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent stwierdził, że obecnie, od 30-tu lat, Polska jest w „swojej pełni”.

„Budujemy ją (Polskę – PAP) z pełna świadomością; jesteśmy to winni wszystkim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o to, by ta Polska była na mapie, była Polską wolną, by była nie tylko w nas, ale była rzeczywiście. Oczywiście ona przetrwała i odrodziła się dlatego, że była w nas, że była w sercach” – podkreślił przywołując walczących w powstaniach narodowych.

Akcja „Polska jest w Tobie” jest organizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Młodzież polskiego pochodzenia z Łotwy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji, oprócz intensywnej nauki języka polskiego, poznawania polskich miast i historii kraju ma kontakt z rówieśnikami z Polski. Akcja służy podtrzymywaniu więzi młodych ludzi z krajem ich przodków.

 

PAP/RIRM

drukuj