Prezydent Bułgarii odwiedzi dziś Warszawę

Bezpieczeństwo w ramach NATO, współpraca infrastrukturalna i strategiczna w ramach Trójmorza, przyszłość Unii Europejskiej i plany prezydencji bułgarskiej oraz współpraca gospodarcza – będą tematami dzisiejszych rozmów prezydentów Polski i Bułgarii Andrzeja Dudy i Rumena Radewa. Spotkanie odbędzie się w Warszawie.

Rumen Radew spotka się także z premier Beatą Szydło a wcześniej z wicemarszałkiem Senatu Michałem Seweryńskim.

Oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Bułgarii Rumena Radewa z małżonką rozpocznie się od ceremonia oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką na dziedzińcu Belwederu.

Następnie odbędzie się spotkanie par prezydenckich a później rozmowa „w cztery oczy” obu prezydentów, po których odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Dudy i prezydenta Radewa. Następnie obaj prezydenci spotkają się z mediami. Prezydenci wezmą też udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym.

Po południu prezydent Bułgarii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim obie pary prezydenckie spotkają się ponownie podczas oficjalnego obiadu wydanego przez prezydenta Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

„Polskę i Bułgarię łączą dwa wymiary regionalne. Po pierwsze inicjatywa Trójmorza. Spotkanie prezydentów będzie nawiązywało do ostatniego szczytu Trójmorza, który miał miejsce w Warszawie; będzie okazją do podsumowania tego spotkania i do rozmowy o przyszłości tej inicjatywy. W przyszłym roku odbędzie się szczyt Trójmorza w Rumunii, więc jesteśmy w trakcie rozmów na temat rozwoju tej inicjatywy” – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy państw regionu Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Druga kwestia regionalna, która nas łączy w Bułgarią – mówił prezydencki minister – to dziewiątka państw wschodniej flanki NATO – tzw. dziewiątka bukaresztańska (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria).

Jesienią 2015 r. w Bukareszcie przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO podpisali wspólną deklarację, w której m.in. wyrazili zaniepokojenie „trwającą agresywną postawą” Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

„W przyszłym roku znowu szczyt NATO, do którego chcemy się wspólnie przygotować” – zaznaczył minister Szczerski.

W związku z tym – mówił – w przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje ministrów spraw zagranicznych „dziewiątki bukaresztańskiej”; w przyszłym roku planowany jest natomiast spotkanie na szczycie w tej formule.

Jak zaznaczył, bliska współpraca tych państw, która miała miejsce przed szczytem NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. „zaowocowała dobrymi efektami tego szczytu”.

„Chcemy utrzymać tę dynamikę i tę współpracę poprzez pokazanie wspólnego stanowiska wszystkich krajów dziewiątki wschodniej flanki NATO” – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że „pomimo różnych indywidualnych strategii, Polskę i Bułgarię łączy przekonanie, że NATO powinno być obecne w regionie.

„W Polsce mamy wysuniętą obecność, w Bułgarii mamy też wspólne siły natowskie. To też będzie przedmiotem rozmów prezydentów” – zapowiedział prezydencki minister.

Tematem rozmów prezydentów będą też kwestie europejskie. Bułgaria obejmuje w przyszłym roku prezydencję w Unii Europejskiej.

„Szczególną intencją Bułgarii jest zwrócenie uwagi na kwestię Bałkanów Zachodnich, czyli tego fragmentu południowo-wschodniej Europy, który jest mozaiką różnych interesów i różnych procesów politycznych i ekonomicznych, potencjalnie będących wielką szansą dla Europy, ale też potencjalnie – wielkim problemem, jeśli drzwi do Europy nie będą dla tych krajów otwarte i nie będzie dla nich wytyczona także perspektywa członkostwa w UE” – powiedział Szczerski.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy prezydent Andrzej Duda razem z prezydentami Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i Macedonii Gjorgim Iwanowem wzięli udział w panelu dyskusyjny nt. przyszłości Unii Europejskiej oraz europejskich aspiracji Gruzji oraz Macedonii.

„Prezydent chciał pokazać, że Polska zarówno na kierunku Partnerstwa Wschodniego jak i na kierunku Bałkanów Zachodnich jest państwem, które opowiada się za otwartymi drzwiami do UE” – powiedział minister Szczerski.

Nawiązując do tego, że rozmowom politycznym będzie też towarzyszyło forum gospodarcze, Krzysztof Szczerski zaznaczył, że z prezydentem Radewem przyjeżdża duża grupa biznesmenów z Bułgarii.

„Spotkanie to ma pokazać potencjał współpracy inwestycyjnej i handlowej pomiędzy naszymi krajami” – dodał szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl