fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda wręczył odznaczenia osobom zasłużonym w Wojskowej Służbie Zdrowia

Dziękuję za służbę dla RP i dla pacjentów, wśród których są nie tylko żołnierze, dziękuję także za wzmacnianie bezpieczeństwa obywateli i obronności Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda wręczając w piątek odznaczenia osobom zasłużonym w Wojskowej Służbie Zdrowia.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Duda podkreślił, że wojskowa służba medyczna ma w Polsce długą, sięgającą XVIII w. tradycję.

Jak mówił prezydent, kiedy w 1918 r. Polska oraz polskie wojsko się odrodziły, marszałek Józef Piłsudski nie miał żadnych wątpliwości, że należy w bardzo szybkim tempie odtworzyć wojskową służbę medyczną. Dodał, że służba ta bardzo dynamicznie rozwijała się w II RP i podkreślał, że „ma ona znaczenie fundamentalne także dla morale żołnierzy, którzy biją się o bezpieczeństwo państwa, stają w jego obronie”.

Obecnie – mówił prezydent – Wojskowa Służba Zdrowia w Polsce to 120 placówek: przychodni, szpitali, instytutów, ale to przede wszystkim 6 tysięcy żołnierzy, którzy w niej służą oraz 13 tysięcy jej pracowników cywilnych.

To również – podkreślił prezydent – wielu ludzi, którzy przez wojskowych lekarzy, pielęgniarki, „przez tych wszystkich, którzy w Wojskowej Służbie Zdrowia służą i pracują, zostali uratowani”.

„Służycie państwo w czasie pokoju. Mam nadzieję, że nikt z państwa nie będzie musiał służyć w czasie wojny, ale jesteście państwo przy naszych żołnierzach zawsze, także wtedy, gdy oni w związku z decyzjami, które podejmujemy, chociażby w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jadą w różne miejsca na świecie i tam, bardzo często służą w warunkach wojennych. Jesteście tam przy nich, wspieracie ich, uratowaliście niejedno życie” – powiedział prezydent zwracając się do uczestników uroczystości.

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy płk Mirosław Siemiątkowski oraz Marek Jan Harat z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.

Brązowe Krzyże Zasługi odebrali z rąk prezydenta komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu płk Wojciech Tański oraz komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Gdyni kmdr Krzysztof Drąg.

Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Maciej Żak z 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku-Zdroju, Jolanta Zofia Sagan z 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku-Zdroju, płk Leszek Jan Lewczyk z 4. Wojskowego Szpitla Klinicznego z Politechniką we Wrocławiu, Adam Domański z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu, Lidia Elżbieta Sierpińska z 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, Danuta Dorada z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu, Grażyna Izabela Sokół z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie, Władysław Wójcik z Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej CEPELEK w Warszawie oraz Waldemar Rut z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Szczecinku.

Medalami Srebrnymi za Długoletnią Służbę uhonorowani zostali: mjr Barbara Sońta z Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, ppłk Jacek Michał Doniec z Wojskowego Instytutu Medycznego, płk Kornel Szczygielski Wojskowego Instytutu Medycznego, płk Artur Rydzyk z 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie, płk Andrzej Wysocki z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu oraz płk Jacek Furtak z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.

Medale Brązowe za Długoletnią Służbę odebrali kmdr ppor. Piotr Grzegorz Fedorczyk oraz kmdr ppor. Jacek Kasprzyk, obaj z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Gdyni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl