Prezydenci Polski i Etiopii: członkostwo w RB ONZ to okazja do współpracy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa

Etiopia i Polska są obecnie członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, co daje możliwość bliskiej współpracy na rzecz globalnego pokoju i bezpieczeństwa – wskazywali we wtorek prezydenci Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu podczas oficjalnego obiadu wydanego w Pałacu Prezydenckim na cześć etiopskiej pary prezydenckiej.

Prezydent Mulatu Teshome wraz z małżonką Meazą Abraham przebywają w Polsce z dwudniową wizytą. We wtorek przed południem odbyło się spotkanie par prezydenckich, następnie obaj prezydenci odbyli rozmowy w wąskim gronie, po których odbyły się rozmowy obu delegacji. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim polska para prezydencka wydała oficjalny obiad na cześć etiopskich gości.

Prezydent Duda podkreślił podczas obiadu, że Etiopia to obecnie jedno z najbardziej znaczących państw Afryki, w którego stolicy swoje siedziby ma m.in. Unia Afrykańska oraz agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak zaznaczył, „Etiopia jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem, państwem, które z roku na rok zyskuje na znaczeniu i ma ponad 100 mln mieszkańców”.

„Etiopia dba o bezpieczeństwo w Afryce wysyłając swoich żołnierzy z misjami pokojowymi do krajów, gdzie mają miejsce niepokoje” – podkreślił prezydent Duda.

Zaznaczył, że Etiopia od ponad roku jest „odpowiedzialnym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Andrzej Duda dodał, że władze Etiopii wspierały Polską kandydaturę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019.

„Dzisiaj jesteśmy w RB ONZ razem. Można więc śmiało mówić, że jesteśmy politycznymi partnerami” – podkreślił prezydent Polski.

Andrzej Duda przypomniał, że na początku maja ubiegłego roku wraz z małżonką złożył wizytę w Etiopii, gdzie odwiedził m.in. fabrykę, w której produkowane są polskie traktory Ursus, a także rozmawiał z przedstawicielami polskiej firmy Asseco, którzy realizują w Etiopii kontrakty rządowe dot. informatyzacji tamtejszego sektora energetycznego.

„Chcielibyśmy, żeby następni polscy inwestorzy powędrowali do Etiopii. Zleży na tym nie tylko mnie jako prezydentowi Polski, ale także zależy na tym prezydentowi Mulatu Teshome, żeby w jego kraju polscy inwestorzy wydali swoje pieniądze, żeby mogli je potem także i zarobić” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent Mulatu Teshome podkreślił, że Etiopia i Polska mają zbieżne poglądy w wielu sprawach, zwłaszcza jeśli chodzi o intensyfikację inwestycji i wymiany handlowej. Przywódca Etiopii wskazał również, że nasze kraje razem zasiadają w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zaznaczył, że Etiopia przywiązuje olbrzymią wagę do relacji z Polską i etiopskie władze chcą zacieśniać te relacje we wszystkich sektorach.

„Obecnie zarówno Etiopia, jak i Polska są członkami RB ONZ, to daje nam kolejną możliwość bliskiej współpracy pomiędzy naszymi państwami na rzecz globalnego pokoju i bezpieczeństwa” – podkreślił.

Mulatu Teshome zaznaczył, że etiopscy studenci korzystają z programu stypendialnego przygotowanego przez Polskę, co jest kluczowe nie tylko dla transferu wiedzy, ale także dla zacieśniania więzi miedzy społeczeństwami.

W środę, drugiego dnia wizyty, prezydent Mulatu Teshome Wirtu ma zaplanowane m.in. rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz przedstawicielami polskiego biznesu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl