Prezydenci Polski i Azerbejdżanu o bezpieczeństwie na Kaukazie

Prezydenci Polski i Azerbejdżanu Andrzej Duda i Ilham Alijew rozmawiali w piątek w ramach szczytu NATO o sytuacji na Kaukazie Płd. oraz o współpracy energetycznej z Unią Europejską. Informację podał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydenci rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie Kaukazu Południowego, w szczególności w Górskim Karabachu – mówił prezydencki minister. Rozmowa dotyczyła też „projektów energetycznych i rozwoju współpracy energetycznej pomiędzy Unia Europejska a Azerbejdżanem i ewentualnego uruchomienia wspólnych projektów także z udziałem Polski”.

Trzecią kwestią poruszoną przez prezydentów była „współpraca NATO z krajami Kaukazu oraz zagadnienia dotyczące szerokorozumianego bezpieczeństwa na obszarze postradzieckim”.

Prezydent Andrzej Duda podczas warszawskiego szczytu Sojuszu odbędzie sześć spotkań bilateralnych. Dziś spotkał się już z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą oraz prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghanim.

W sobote zaplanowano spotkania polskiego prezydenta z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem, premierem Davidem Cameronem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

W kwietniu miała miejsce kolejna odsłona konfliktu o Górski Karabach. Doszło do starć, które toczyły się wzdłuż zaminowanego pasa ziemi oddzielającego od 1994 roku siły wspierane przez Armenie od oddziałów azerbejdżańskich. Zginęło ponad 60 osób. Cztery dni później ogłoszono rozejm wynegocjowany przy aktywnym udziale dyplomacji rosyjskiej.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę miedzy już niepodległymi Armenia a Azerbejdżanem. Pochłonęła ona 30 tys. ofiar. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

PAP/RIRM

drukuj