Prezentacja Muzeum Historii Polski w Instytucie Polskim w Wiedniu

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zaprezentował austriackiej publiczności w Instytucie Polskim w Wiedniu misję, cele i zadania muzeum.

„Każde pokolenie potrzebuje własnej opowieści o historii Polski” – podkreślił Kostro. Opowiedział obszernie o planowanym kształcie muzeum, które w Cytadeli Warszawskiej ma zajmować powierzchnię około 30 tys. m kw., przy czym przestrzeń wystawy stałej wynosić będzie 7 tys. m kw.

Muzeum jako część Parku Niepodległości na terenie Cytadeli sąsiadować będzie z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim oraz Muzeum X Pawilonu. Na podstawie licznych wizualizacji dyrektor Kostro zaprezentował publiczności planowany wygląd stałej siedziby muzeum. Opowiedział również o przedsięwzięciach wystawienniczych placówki, m.in. o zorganizowanej w 2016 roku w niemieckim Bundestagu wystawie „Polacy i Niemcy. Historie dialogu” oraz o przygotowanej przez Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku wystawie pt. „Jan Paweł II. Źródła”.

Dyrektor opowiedział austriackiej publiczności o akcji zbierania pamiątek do muzeum pt. „Małe Wielkie Historie”, o portalu historycznym www.dzieje.pl, który muzeum uruchomiło w 2010 roku wspólnie z Polską Agencją Prasową, a także o współpracy muzeum z Google Cultural Institute.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Do jego głównych zadań należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i za granicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna. Choć muzeum nie ma jeszcze własnej siedziby, zrealizowało już wiele wystaw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl