fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Szydło w Londynie: Polska przekaże 3 mln euro na rzecz Syrii

Premier Beata Szydło, która przebywa z wizytą w Londynie, podkreśliła, że jej rząd oręduje, by problemy rozwiązywać tam, gdzie się rodzą. Polska premier bierze dziś udział w całodniowej konferencji „Wspierając Syrię i region”.

Przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, będą dyskutować o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania, które stawia kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Premier Beata Szydło zapowiedziała polskie wsparcie finansowe dla Syrii podczas wywiadu z polskojęzycznymi mediami w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z deklaracją, przekazane przez Polskę 3 mln euro miałyby trafić do międzynarodowego funduszu na rzecz Syrii.

Ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazuje, że w Syrii najpilniejszą sprawą jest zaprowadzenie pokoju. Ks. Profesor przypominał, że ponad 7 mln Syryjczyków stanowią tzw. uchodźcy wewnętrzni, kilka kolejnych milionów bogatszych Syryjczyków opuściło kraj i przebywa w obozach. Na miejscu pozostali ci najbiedniejsi.

Mamy braki leków i żywności. Myślę, że bardzo mocno trzeba wesprzeć tę linię, którą pani premier reprezentuje w imieniu Polski, że najbardziej potrzebna pomoc jest na miejscu. Dobrze, że wreszcie dochodzi do tego typu konferencji, które – miejmy nadzieję – będą miały siłę nacisku na główne siły jakie tam są, czyli Rosję, USA i Arabię Saudyjską, które mają możliwości zabezpieczenia największego oczekiwania Syryjczyków – pokoju. Bo oni od nas oczekują pokoju. Ufajmy, że nie będzie to kolejny zjazd wielkich tego świata, który zakończy się niczym, albo pustą deklaracją, która nie pomoże tym ludziom – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

Ks. prof. zaznaczył, że tylko od listopada ubiegłego roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zebrało prawie milion euro na leki, odzież i inne potrzebne rzeczy. Podziękował jednocześnie Polakom za zaangażowanie w pomoc za pośrednictwem Kościoła.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj