Premier Szydło: do końca września przygotujemy zmiany w systemie ostrzegania

Do końca miesiąca mają być gotowe zmiany w systemie ostrzegania – poinformowała premier Beata Szydło. Prezes Rady Ministrów wzięła udział w debacie nad informacją o działaniach rządu, podejmowanych w związku z sierpniowymi nawałnicami.

Tzw. totalna opozycja zarzucała rządowi i strażakom opieszałość w niesieniu poszkodowanym pomocy.

Premier Beata Szydło oceniła, że ostatnie nawałnice były „wydarzeniem o niespotykanej dotąd skali”. Przekonywała, że w obliczu „takiego nieszczęścia i takiej klęski, powinniśmy być wszyscy razem”.

Prezes Rady Ministrów zwróciła się o merytoryczną dyskusję na temat tego, jak pomóc poszkodowanym oraz o wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

– Dlatego m.in. powstał w tej chwili w rządzie zespół – pod kierownictwem ministra Mariusza Błaszczaka – który dokonuje takiej analizy, przeglądu wszystkich tych dokumentów, tych wszystkich rozporządzeń, ustaw, które regulują w tej chwili sprawy związane z ostrzeganiem i niesieniem pomocy poszkodowanym. Zmienimy to i do końca września będzie przygotowana ta analiza. Rząd przygotuje m.in. te zmiany, o których wiemy już dzisiaj, że są konieczne – zadeklarowała premier Beata Szydło.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Rannych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało blisko 5 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach.

Pomoc dla poszkodowanych przez sierpniowy kataklizm podsumował też we wtorek resort obrony narodowej.

Oczyszczono blisko 120 km dróg i linii energetycznych, uprzątnięto parki miejskie, cmentarze, wywieziono dziesiątki ton gruzu, kilkaset metrów sześciennych wiatrołomów; żołnierze udrożnili ponad 50 km koryt rzecznych, przeciwdziałając zatorom i piętrzeniu wody grożącym podtopieniami gospodarstw na terenach dotkniętych nawałnicą” – podało MON w komunikacie.

Ponadto, około 30 najbardziej poszkodowanych gospodarstw zostało przez wojsko zaopatrzone w wodę z cystern.

Agencja Mienia Wojskowego 30 sierpnia przekazała potrzebującym sprzęt, w tym m.in. dwa samochody ratowniczo – gaśnicze, 800 kompletów odzieży roboczej, ponad 200 łopat, a także topory ciesielskie oraz kuchenki turystyczne” – czytamy w komunikacie.

Żołnierze przepracowali łącznie – jak poinformował resort obrony – ponad 73 tys. roboczogodzin.

Ministerstwo przypomniało, że pododdziały Sił Zbrojnych RP działały, jako Wojskowe Zgrupowania, biorąc udział w akcjach ratowniczych i wspierając administrację publiczną w sytuacjach kryzysowych, na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym. W takich przypadkach minister obrony, na wniosek wojewody, wyraża zgodę na użycie wojska.

Resort podał też, że zaprosił 50 dzieci z Rytla (woj. pomorskie) na tygodniowy wypoczynek w wojskowym ośrodku wypoczynkowym w Zakopanem; resort organizuje także w swoim ośrodku w Juracie wypoczynek dla 30 osób starszych z regionów dotkniętych nawałnicami.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl