fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Premier Szydło: 4 proc. PKB w I kw. traktujemy jako początek sukcesu

Wzrost PKB na poziomie 4 proc. w pierwszym kwartale tego roku traktujemy jako początek naszego sukcesu – powiedziała dziś premier Beata Szydło w Jaworznie. Zaznaczyła, że to dowód skuteczności polskiego rządu we wdrażaniu Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szefowa rządu uczestniczyła dziś w podpisaniu porozumienia, jakie koncern Tauron zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

W kontekście tego wydarzenia premier mówiła m.in., że rząd jest w trakcie realizacji bardzo ambitnego i odważnego programu gospodarczego, który w trakcie ogłaszania był często przyjmowany nieprzychylnie; pojawiały się głosy, że tego nie da się zrobić, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju nie zadziała.

Wystarczyło kilkanaście miesięcy, byśmy mogli naocznie przekonać się, że to rzeczywiście działa. Tegoroczne wskaźniki gospodarcze za pierwszy kwartał są imponujące. Można powiedzieć, że odnotowujemy je z satysfakcją, Polska w tej chwili jest drugim krajem w Unii Europejskim, który ma tak dobre wskaźniki gospodarcze, a to jest zaledwie pierwszy kwartał” – powiedziała Beata Szydło.

Ale gdybyśmy dzisiaj powiedzieli sobie, że to nam wystarcza i nasze ambicje kończą się w tym momencie, to byłoby to nieporozumieniem. To zaledwie wskaźniki za pierwszy kwartał. One z jednej strony nas cieszą, pokazują, że idziemy dobrą drogą, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju jest tym rozwiązaniem, które od początku dobrze i konsekwentnie przygotowane sprawdza się” – zaznaczyła szefowa rządu.

Premier wskazała, że z drugiej strony jest to też „wielkie zobowiązanie” i „wielka odpowiedzialność”.

„Odpowiedzialność byśmy nie tylko ten projekt wdrażali w życie, ale też by założone cele zostały osiągnięte. Nie ukrywam, że polski rząd ma o wiele większe ambicje i te 4 proc. wzrostu PKB po pierwszym kwartale traktujemy jako początek naszego sukcesu, jako ten pierwszy krok, który robimy, by poprawiać życie Polaków” – zadeklarowała.

Nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, powstający w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III, ma być oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r. Budowa wartego w sumie 6,2 mld zł bloku to jedna z największych obecnie inwestycji w polskiej energetyce.

 

PAP/RIRM

drukuj