Premier: solidarność polsko-węgierska ma wielowiekową tradycję, nie ma siły, która nią zachwieje

Solidarność polsko-węgierska ma wielowiekową tradycję i nie ma siły, która mogłaby ją zachwiać – powiedział premier Mateusz Morawiecki z okazji 11. Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Filmik z przemówieniem szefa rządu zamieściła na Twitterze Kancelaria Premiera.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W 2017 roku obchody odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku odbędą się w Veszprem, około 100 km na południowy zachód od Budapesztu.

„Mało jest narodów takich jak Węgrzy, o których myślimy tak ciepło. To prawdziwy fenomen” – ocenił szef polskiego rządu.

„Wspólni królowie: Święta Jadwiga, Władysław Warneńczyk, wspólna walka o wolność, wspólny los i ludzkie, głębokie przyjaźnie” – dodał.

Mateusz Morawiecki wskazał, że zarówno Węgrów jak i Polaków okrutnie doświadczyła historia, ale „i was, i nas nie zabiła”. Podkreślił, że Polacy pomagali Węgrom podczas powstania w 1848 r. i podczas powstania 1956 r. Natomiast Węgrzy pomagali Polakom podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.

„Kiedy upadł komunizm w 1989 r. na Placu Bohaterów w Budapeszcie razem krzyczeliśmy: Lengyel-Magyar Szolidaritas. To hasło towarzyszy nam dzisiaj” – podkreślił.

„Solidarność polsko-węgierska ma wielowiekową tradycję i nie ma siły, która mogłaby ją zachwiać. Polak, Węgier dwa bratanki. Wszystkiego najlepszego” – kończy swoją wypowiedź szef polskiego rządu.

W filmiku, który na Twitterze zamieściła KPRM, znalazły się ujęcia z wizyty Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie, gdzie spotkał się m.in. z premierem tego kraju Viktorem Orbanem. W trakcie filmiku wyświetlane są też napisy z tłumaczeniem wypowiedzi Morawieckiego na język węgierski.

https://twitter.com/PremierRP/status/977149903762845696

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl