fot. twitter.com/MorawieckiM

Premier M. Morawiecki wziął udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

W brytyjskim Portsmouth odbyły się dzisiaj uroczyste obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. W uroczystościach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu rozmawiał między innymi z przywódcą USA.

Wydarzenie rozpoczęło się od przypomnienia inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę i przedstawienia historii kolejnych wydarzeń. Uczestnicy zobaczyli między innymi archiwalne nagrania oraz relacje weteranów. W trakcie uroczystości głos zabrali między innymi brytyjska premier Theresa May oraz amerykański prezydent Donald Trump.

Historyk prof. Wojciech Roszkowski wskazuje, że lądowanie aliantów w Normandii było początkiem tzw. drugiego frontu w Europie.

– Alianci za pierwszy front uważali front wschodni, natomiast ogłoszono tutaj, że to jest front drugi. W ten sposób Anglosasi uznali milcząco koncepcję Stalina, dlatego że drugi front w Europie otwarto w 1943 roku, a więc rok wcześniej, we Włoszech – podkreśla prof. Wojciech Roszkowski.

W momencie lądowania w Normandii w ramach Królewskich Sił Powietrznych służyło 12 polskich dywizjonów. Wsparcie zapewniały także trzy obsługiwane przez Polaków okręty wojenne udostępnione przez Brytyjczyków Polskiej Marynarce Wojennej. Na lądzie istotną rolę odegrała także między innymi 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka.

RIRM

drukuj