fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Równość kobiet i mężczyzn na rynku pracy jest dla nas fundamentalna

Rzeczywista równość pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy jest niezwykle ważna, dla nas to sprawy fundamentalne – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał podczas konferencji ,,Przedsiębiorcze kobiety”, że według rankingu brytyjskiego tygodnika ,,The Economist” Polska znajduje się na wysokiej pozycji jeśli chodzi o rolę kobiet w miejscu pracy.

– Jesteśmy na bardzo wysokich pozycjach z punku widzenia pozycji kobiet w miejscu pracy, na piątym, szóstym, siódmym miejscu (…) biorąc pod uwagę takie parametry jak uczestnictwo kobiet w zarządzaniu, wynagrodzenie. To dla nas są sprawy fundamentalne, żeby rzeczywiście była równość, była rzeczywista równość pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy. To jest niezwykle ważne – mówił Mateusz Morawiecki.

Na początku ubiegłego roku ,,The Economist” opublikował szósty ranking krajów, w których kobiety mają największą szansę na równe traktowanie w pracy. Polska zajęła w nim siódme miejsce na 29 państw. Tworząc ranking, tygodnik brał pod uwagę takie kryteria jak: różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn, prawa macierzyńskie, reprezentację kobiet na kierowniczych stanowiskach w firmach oraz w parlamencie.

W 2017 roku Polska zajęła w rankingu piątą pozycję, w 2016 szóste, a w 2015 r. czwarte miejsce.

RIRM/PAP

drukuj