Premier Łotwy: bylibyśmy przeciwni karom nakładanym na Polskę

Bylibyśmy przeciwni jakimkolwiek karom nakładanym na Polskę; w tym względzie wszystkie trzy kraje bałtyckie myślą podobnie – oświadczył w piątek premier Łotwy Maris Kuczinskis. Z kolei premier Litwy Saulius Skvernelis zapewnił, iż jego kraj „wesprze Polskę”.

W piątek szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki składa wizytę na Litwie. Morawiecki rozmawiał z prezydent tego kraju Dalią Grybauskaite. Po południu w Wilnie spotkał się z premierami Litwy, Łotwy i Estonii – Skvernelisem, Kuczinskisem i Jurim Ratasem. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu premierów państw bałtyckich zapytano m.in. o stanowisko związane ze sporem między Polską, a Komisją Europejską.

Kuczinskis powiedział, że cieszy się, iż „wczoraj odbyła się kolejna runda rozmów pomiędzy Polską, a Komisją Europejską”.

„Polska powinna prowadzić nadal negocjacje z KE” – zaznaczył. Jak dodał „bylibyśmy przeciwni jakimkolwiek karom nakładanym na Polskę”.

„W tym względzie wszystkie trzy kraje bałtyckie myślą podobnie” – zapewnił.

„Kwestia sporu pomiędzy Polską, a Unią Europejską – poruszyliśmy ten temat. Nasze stanowisko jest takie, że trzeba zachęcać do dialogu i szukać kompromisowego rozwiązania. Rozumiemy Polskę, rozumiemy jej cele związane z reformą wymiaru sprawiedliwości” – powiedział Skvernelis. Zastrzegł, że „osobiście” w to nie wierzy, ale „gdyby doszłoby do tego, że jakieś środki ograniczające miałyby być nałożone na Polskę, to Litwa wesprze Polskę”. Dodał także, że poprosił premierów Estonii i Łotwy „o docenienia partnerstwa z Polską i o wsparcie Polski w tej sprawie”.

Ratas oznajmił zaś, że Polska jest bardzo ważnym partnerem dla Estonii, zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i w NATO, a także m.in. we współpracy gospodarczej.

„Należy wykorzystać wszelkie drogi dialogu, utrzymać dialog i utrzymać współpracę. Wszelkie problemy związane z głosowaniem i odebraniem prawa głosu – ja nie sądzę, że w ogóle powinno do tego dojść, to byłoby za daleko. Tylko dzięki dialogowi udaje się uzyskać wspólne stanowisko (…), myślę, że uda się dojść do kompromisu” – zaznaczył.

„Dziękuję za wsparcie panom premierom w tej sprawie. My również będziemy starali się dojść do jakiegoś porozumienia. Byliśmy wczoraj w Brukseli całą delegacją, zaprezentowaliśmy naszą +białą księgę+, która zawiera bardzo szczegółowe wyjaśnienia konieczności reform wymiaru sprawiedliwości, ale też sądzę, że gdzieś w najbliższych miesiącach i kwartałach będzie możliwe przekonanie naszych partnerów, że reforma jest możliwa” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że kraje bałtyckie „przez wiele lat wychodziły z komunizmu, tak jak Polska, i bardzo dobrze rozumieją, co to jest konieczność głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl