„Premier Kopacz powinna stanąć przed TS”

Premier Ewa Kopacz sprzedała polską energetykę i powinna za to stanąć przed Trybunałem Stanu – ocenia lider SP Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro stwierdził, że ustalenia szczytu uderzą nie tylko w polską energetykę, czy górnictwo ale także przełożą się na koszty życia każdego Polaka, w postaci chociażby podwyżki cen energii elektrycznej.

– Trybunał Stanu dla premiera, który działa świadomie na szkodę interesu polskiej gospodarki, polskiego społeczeństwa, polskich obywateli jest jak najbardziej zasadny. Pani Ewa Kopacz miała pełne rozeznanie, świadomość tego, na co się zgadza. Zgadzała się na rozwiązanie, które jest korzystne dla dużych międzynarodowych koncernów energetycznych i przede wszystkim dla Gazpromu, dla Putina. Pani premier Kopacz zgodziła się tak naprawdę na wyeliminowanie polskiego górnictwa i energetyki opartej na węglu jako głównej gałęzi dostarczenia  energii w Polsce, a przecież Polska energetyka w 90% jest oparta na węglu – powiedział lider SP Zbigniew Ziobro.

Nie tylko politycy, ale również eksperci od polityki energetycznej krytycznie podchodzą do ustaleń brukselskiego szczytu.

Prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej twierdzi, że na nowych zasadach polityki klimatycznej UE do 2030 r. zyskają bogate państwa, a biedniejsze – stracą.

Prof. podał przykład Wielkiej Brytanii, która nie martwi się np. wzrostem kosztów produkcji cementu, ponieważ go nie produkuje i w zależności od ceny będzie go importowała z Polski czy z Ukrainy. Jak w Polsce będzie za drogo, to będzie importowała z Ukrainy. Dlatego będziemy zamykali cementownie w Polsce a otwierali na Ukrainie” – dodał ekspert.

Szefowie państw i rządów UE w Brukseli zaostrzyli politykę klimatyczną UE po 2020 r. Uzgodnili też m.in., że mniej zamożne kraje UE – wśród nich Polska – będą mogły przekazywać darmowe pozwolenia na emisję CO2 elektrowniom do 2030 r. Polska energetyka będzie mogła otrzymać pulę darmowych uprawnień o wartości 31 mld złotych.

Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Wg nieoficjalnych wyliczeń Polska otrzyma ok. 7,5 mld zł do 2030 r. na modernizację energetyki. A wartość ta wg ekspertów stanowi jedynie 10 proc. kosztów inwestycji w elektrownię jądrową.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl