Premier Japonii z wizytą w Polsce

Premier Japonii Shinzo Abe dziś po południu rozpocznie dwudniową wizytę w Warszawie. Spotka się z premierem Donaldem Tuskiem oraz weźmie udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Zostanie też przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Rozmowy Shinzo Abe w Polsce będą dotyczyły głównie inwestycji japońskich w Europie Środkowej. W sobotę wieczorem premier Japonii wraz z małżonką Akie Abe będzie uczestniczył w wydarzeniu kulturalnym „Cool Japan” w hotelu Bristol. Podczas spotkania zaproszeni goście będą mogli poznać japońską kulturę, jedzenia i modę.

Główne punkty wizyty szefa japońskiego rządu zaplanowano na niedzielę. Przed południem Shinzo Abe spotka się z Donaldem Tuskiem w kancelarii premiera. Po rozmowach bilateralnych, spotkaniu z mediami oraz wspólnym śniadaniu, obaj premierzy udadzą się na Zamek Królewski. Po ceremonii powitania na zamkowym dziedzińcu szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech Węgier i Słowacji – spotkają się z premierem Japonii w Wielkiej Sali Asamblowej.

Ok. godz. 15 planowana jest konferencja prasowa. W niedzielę premier Japonii spotka się ponadto z prezydentem Bronisławem Komorowskim; złoży także wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Według Centrum Informacyjnego rządu premierzy Polski i Japonii rozmawiać będą na temat stosunków dwustronnych oraz polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej.

Poruszą także kwestie dotyczące bezpieczeństwa, nauki i technologii, promocji inwestycji oraz polityki klimatycznej. Donald Tusk i Shinzo Abe omówią również kwestie związane z polityką międzynarodową. Natomiast, jak podkreśla CIR, tematem rozmów na Zamku Królewskim będzie m.in. współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej z Japonią, relacje UE-Japonia, sytuacja gospodarcza w Europie oraz kwestie regionalne i międzynarodowe. Podczas spotkania ogłoszona zostanie wspólna deklaracja premierów Japonii i Grupy Wyszehradzkiej.

Wizyta Shinzo Abe w Warszawie odbywa się na zaproszenie premiera Donalda Tuska. Będzie to pierwsza wizyta premiera Japonii w Polsce od 2003 r. Według kancelarii premiera rozmowa na szczycie Grupy Wyszehradzkiej ma dotyczyć inwestycji japońskich w Europie Środkowej. Japonia – według polskiej strony – chce zaangażować się m.in. w inwestycje w polski sektor energetyczny, w tym technologię czystego węgla. Jednym z ważniejszych tematów ma być umocnienie stosunków ekonomicznych między Japonią a państwami Grupy Wyszehradzkiej.

Strona japońska przekonuje, że szybkie podpisanie porozumienia o wolnym handlu między UE a Japonią będzie korzystne również dla polskiej gospodarki i krajów Grupy. Według danych przekazanych PAP przez ambasadę Japonii liczba japońskich przedsiębiorstw działających w Polsce wzrosła w latach 2003-11 dwukrotnie ze 130 do 270; zatrudniają one ok. 40 tys. osób. Zgodnie z tymi danymi Japonia jest w czołówce jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne w Polsce.

Firmy japońskie w Polsce produkują głównie części samochodowe, łożyska oraz moduły do telewizorów LCD. Do firm produkujących części samochodowe, które mają swoje zakłady na terenie Polski należą m. in.: Toyota Motor, Isuzu Motors, Tokai Gomu, Nihon Gaishi (DPF), czy Sanden. Do firm inwestujących w produkcję łożysk należą Nihon Seiko oraz Tsubaki Hoover.

Resort gospodarki za najbardziej perspektywiczne z punktu widzenia możliwości wzrostu inwestycji japońskich w Polsce uznaje inwestycje w sektorach: rolno-spożywczym, energetycznym (energetyka odnawialna, jądrowa), nowoczesnych technologii (czystego węgla, składowania CO2), chemicznym, finansowym oraz transportowym. Małżonka premiera Japonii, Akie Abe w trakcie wizyty odwiedzi Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, weźmie też udział w przyjęciu organizowanym w rezydencji ambasadora Japonii Makoto Yamanaka oraz w uroczystym otwarciu przeglądu filmów japońskich w kinie Kultura.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl