Premier Beata Szydło udaje się do Paryża, spotka się z prezydentem Francji i sekretarzem generalnym OECD

Premier Beata Szydło udaje się dziś z wizytą do Paryża, gdzie w czwartek spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią. Rozmowa z Macronem, jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, będzie dotyczyć m.in. przyszłości UE po Brexicie.

Jak poinformował PAP Rafał Bochenek szefowa rządu w pierwszej kolejności spotka się z Sekretarzem Generalnym Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Angelem Gurrią, a następnie zaplanowane jest przemówienie gospodarcze premier na forum organizacji, w obecności ambasadorów akredytowanych przy OECD.

„W swoim wystąpieniu premier Beata Szydło przedstawi aktualne informacje na temat polskiej gospodarki i reform jakie wdrażamy oraz ich skutków społeczno-ekonomicznych” – powiedział rzecznik rządu.

„Biorąc pod uwagę wysoki wzrost gospodarczy, zrealizowane liczne programy społeczne, które przyczyniają się do wyeliminowania ubóstwa z polskich rodzin i wyrównywania szans społecznych Polska może być wzorem dla wielu państw. Potwierdzeniem tego jest uzyskanie statusu państwa rozwiniętego” – dodał Rafał Bochenek.

Natomiast po wizycie w siedzibie OECD w godzinach popołudniowych przewidziane jest spotkanie premier Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim.

„Podczas rozmowy poruszone zostaną sprawy dotyczące przyszłości UE po Brexicie, polityki klimatycznej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa” – podkreślił rzecznik rządu. Dodał, że „omówione zostaną także sprawy dwustronne związane z rozwojem współpracy zarówno politycznej jak również gospodarczej pomiędzy Polską i Francją”.

W kontekście współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa rzecznik rządu przypomniał, że to Francja była inicjatorem stałej współpracy strukturalnej UE w sprawach obronności (PESCO), a Polska jest jednym z państwem, które przystąpiły do tej inicjatywy jako kraj-założyciel.

Ostatnie spotkanie premier Szydło z prezydentem Macronem miało miejsce na marginesie unijnego szczytu w Brukseli w czerwcu i uczestniczyli w nim także pozostali premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Szefowa polskiego rządu oceniła wówczas spotkanie jako dobre i poinformowała, że w jego trakcie zostały poruszone m.in. kwestie związane z unijnym rynkiem oraz sprawą pracowników delegowanych. Premier wyraziła wówczas przekonanie, że Macronowi zależy na dobrych relacjach z Polską.

W ostatnich miesiącach odbywały się również robocze spotkania ministrów Polski i Francji, w tym szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej ws. dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Pod koniec października stanowisko w sprawie dyrektywy dot. pracowników delegowanych ustalili ministrowie pracy państw w Radzie UE. Przeciwko tym rozwiązaniom głosowały Polska, Węgry, Litwa i Łotwa, a Irlandia, Wielka Brytania i Chorwacja wstrzymały się od głosu. Następnie stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie przyjął Parlament Europejski. Rada zaproponował, by okres delegowania mógł wynosić 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku. Europosłowie proponują dłuższy okres delegowania; chcą, żeby wynosił on do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia w określonych przypadkach, by dokończyć prace.

Prezydent Francji poparł prace nad unijną dyrektywą o pracownikach delegowanych, którą Francja mocno forsuje.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl