Premier Beata Szydło rozmawiała z szefem rządu Szwecji

Premier Beata Szydło jeszcze przed rozpoczęciem unijnego szczytu spotkała się w czwartek w Brukseli z szefem rządu Szwecji Stefanem Loefvenem. Będzie też rozmawiać m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

W czwartek po południu na unijnym szczycie szefowie państw i rządów mają decydować o wyborze szefa Rady Europejskiej. Polski rząd popiera kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, o reelekcję ubiega się Donald Tusk.

Rozmowa z premierem Szwecji była jedynym z planowanych przed rozpoczęciem szczytu UE spotkań Beaty Szydło. Kolejnym będzie spotkanie z kanclerz Niemiec; premier odbędzie również zwyczajowe konsultacje z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej. Później, już po pierwszej sesji, szefowa polskiego rządu ma też spotkać się z premierem Włoch Paolo Gentilonim. Na marginesie szczytu planowane są również rozmowy Szydło z premierami Chorwacji i Słowenii, Andrejem Plenkoviciem i Miro Cerarem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w oświadczeniu w Bundestagu na kilka godzin przed szczytem UE, że postrzega ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jako oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej i cieszy się na kontynuację współpracy z nim.

Poparcie dla starań obecnego szefa RE o ponowny wybór poparł też w środę premier Szwecji.

„Jak rozumiem, istnieje szerokie poparcie dla Donalda Tuska. Uważam, że wykonał on dobrą pracę w trudnym i wymagający czasie” – mówił Loefven w szwedzkim parlamencie.

Wybór przewodniczącego RE będzie pierwszym punktem szczytu, który rozpocznie się w czwartek po południu.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski mówił w czwartek rano, że nie widzi potrzeby, by decyzja w tej sprawie zapadła na obecnym szczycie. Zapowiedział, że jeśli czwartkowe głosowanie w sprawie wyboru szefa RE będzie „forsowane” przez państwa UE, to szczyt może być zagrożony.

Premier sprawującej prezydencję w Unii Europejskiej Malty Joseph Muscat wykluczył przełożenie decyzji dotyczącej wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej na inny szczyt UE.

„Podjęcie tej decyzji zaplanowano na dzisiaj. Jeśli coś znajduje się w porządku obrad, to w tej sprawie jest podejmowana decyzja” – powiedział Muscat w czwartek dziennikarzom w Brukseli.

Unijni przywódcy mają też rozmawiać w czwartek m.in. na temat migracji. Wyznaczony ma zostać termin zawarcia porozumienia w sprawie reformy prawa azylowego. Propozycja przewiduje stały system dystrybucji uchodźców uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej; te kraje, które nie chciałyby przyjąć uchodźców, miałyby możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji.

Z projektu wniosków ze szczytu, który widziała PAP, wynika, że porozumienie w tej sprawie miałoby być osiągnięte w czasie obecnej prezydencji, czyli jeszcze w tym półroczu. Źródła dyplomatyczne w Brukseli wskazują, że za takim zapisem opowiadają się m.in. Niemcy, Szwedzi i Francuzi. Według źródeł PAP polski rząd zabiega o to, by nie przesądzać tej kwestii w konkluzjach obecnego szczytu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl