Prekariat. Perspektywa KNS – konferencja naukowa na Jasnej Górze

Wykładowcy Katolickiej Nauki Społecznej podczas dorocznej konferencji na Jasnej Górze przyjrzeli się zagadnieniu prekariatu. To pojęcie odnosi się do niepewności bytowej pracowników, w niektórych przypadkach chodzi o płace, w innych o formę umowy. 

Prekaryzm, czyli życie w ciągłej niepewności oraz braku stabilności. Zwykle to pojęcie kojarzyło się z okresem późnego kapitalizmu, jednak taki rodzaj pracy nadal jest obecny.

– To jest praca nazywana pracą śmieciową, czyli praca niepewna, praca źle opłacana, praca nieszanowana ani przez pracowników, ani przez tych którzy tej pracy używają. Praca została – można by powiedzieć bardzo uroczyście – pohańbiona, utraciła swoją godność, utraciła trwałość – zaznacza prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prekariat dotyczy głównie młodych pracowników. W Polsce to przedział od 35 do 45 proc. pracowników. Przed dzisiejszą polityką społeczną stoi wiele wyzwań, aby przywrócić pracownikom należny szacunek oraz godne wynagrodzenie.

– Jest konieczne, aby Państwowa Inspekcja Pracy dokonywała również kontroli osób o umownym systemie zatrudnienia. Trzeba zmienić prawo dotyczące np. podatków w sposób, który będzie przyjazny dla osób biedniejszych – mówi Prof. UKSW dr hab. Irena Lipowicz.

Pracownik musi mieć zagwarantowaną płacę rodzinną, czyli takie wynagrodzenie, które nie tylko pozwoli mu przeżyć, ale także utrzymać rodzinę. Bardzo ważne jest też zapewnienie pracownikom godnego i sprawiedliwego traktowania przez pracodawcę, które często sprowadza się do instrumentalizacji człowieka.

– Niesprawiedliwość ta polega przede wszystkim na wykorzystywaniu robotnika jako instrumentu dochodowego w ekonomii. Jeżeli ekonomię traktujemy jako mnożnik zysków i tylko tak, a nie patrzymy na element rozwoju człowieka, który jest zaangażowany w pracę – nie jest on podmiotem pracy – wyjaśnia ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uczestnicy konferencji podkreślali jednogłośnie – należy przywrócić pracy godność a pracownikowi jego podmiotowość. Profesorowie przyglądali się problemowi prekaryzmu z perspektywy katolickiej nauki społecznej.

Wnioski z konferencji zostaną ujęte w publikacji. Mogą one okazać się cenną wiedzą dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl