fot. facebook.com/grupabeskidzkagopr/

Pracowita zima beskidzkich goprowców; już blisko 1,7 tys. interwencji

Blisko 1,7 tys. interwencji podjęli od początku roku na stokach narciarskich beskidzcy goprowcy – poinformował w niedzielę naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak. Podkreślił, że jest ich już więcej niż w całym poprzednim sezonie.

„W całym minionym sezonie wypadków na trasach odnotowaliśmy około 1,6 tys. Tymczasem w obecnym, który jeszcze trwa, licząc od 1 stycznia, udzielaliśmy pomocy na stokach już blisko 1,7 tys. razy” – powiedział Jerzy Siodłak.

Naczelnik beskidzkiego GOPR wskazał, że coraz więcej jest bardzo poważnych wypadków.

„Poważnych zdarzeń procentowo jest znacznie więcej niż jeszcze 10-15 lat temu. Kiedyś w zdecydowanej większości mieliśmy do czynienia z typowymi urazami narciarskimi, głównie skręceniami, rzadziej ze złamaniami. Teraz zauważamy, że coraz częściej dochodzi do kontuzji głowy, kręgosłupa czy urazów wielonarządowych. Jest to spowodowane większymi prędkościami, które można rozwinąć na współczesnych nartach. Druga rzecz to technika – narciarze częściej poruszają się w poprzek stoku, przez co dochodzi do kolizji” – wyjaśnił Jerzy Siodłak.

Na liczbę wypadków wpływa też wzrost liczby narciarzy, którzy coraz chętniej przyjeżdżają w Beskidy, a szczególnie do Szczyrku. Ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia.

„To często nie są +ludzie gór+. Wielu przyjeżdża tu jak do lunaparku. Są nieświadomi zagrożeń, niebezpieczeństw. Nie znają terenu i kodeksu narciarskiego, czyli ogólnie przyjętych zasad poruszania się. Potem nierzadko owocuje to agresją. Takie zachowania niegdyś w górach były nieobecne. My jednak na nikogo się nie obrażamy. Robimy swoje i pomagamy wszystkim” – dodał.

W tym roku goprowcy pomagali nie tylko na stokach. Poza ośrodkami narciarskimi przeprowadzili blisko 70 akcji. 18 razy wyruszali na poszukiwanie zaginionych. Dwukrotnie musieli wzywać na pomoc śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W Beskidach, choć wiosna powoli się zadomawia na południu Polski, wciąż można zjeżdżać na nartach.

Coraz lepsze są z kolei warunki na szlakach turystycznych. Śnieg pokrywa je tylko w wyższych partiach Beskidów. Na szczytach najwyższych gór leży go sporo ponad metr. Na wszystkich szlakach trzeba jednak uważać – jest ślisko. W niedzielę w Beskidach wiał dość silny wiatr. W porywach osiągał 95 km/godz.

Grupa Beskidzka jest największą z działających w ramach GOPR. Korzeniami sięga Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało w listopadzie 1952 r. Działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Makowskiego. Zrzesza około 300 czynnych ratowników.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl