Prace nad projektem ustawy dot. kredytów we frankach szwajcarskich

Kluczową rolę w rozwiązaniu problemów kredytów frankowych mają Komitet Stabilności Finansowej, Prezydent RP, NBP, KNF oraz rzecznicy konsumenta – powiedział Marek Niechciał Prezes UOKiK. W sejmie trwa konferencja stowarzyszeń konsumenckich podczas której poruszane są problemy klientów na rynku finansowym.

Jednym z tematów są kredyty zaciągnięte w szwajcarskiej walucie. W spotkaniu uczestniczy Prezes UOKiK-u. Marek Niechciał podkreślił, że jego urząd nie jest kluczową instytucją mogącą rozwiązać problem kredytów frankowych. Zwrócił jednak uwagę, że może wydawać poglądy w sprawie.

– Jeszcze mamy kilkanaście wniosków, a wnioski może złożyć każdy, kto jest na etapie już sporu sądowego. I my też możemy wydać ten istoty pogląd i uznamy, że jest tam interes publiczny. Zapadł też pierwszy wyrok w takiej sytuacji kiedy był wydany istotny pogląd w sprawie i sąd zasądził na rzecz powodów określoną kwotę, która jest różnicą pomiędzy uiszczonymi kwotami a tymi, które powinni oni uiścić gdyby przyjąć, żeby obowiązywało oprocentowanie kredytu z dnia zawarcia umowy – podkreślił Marek Niechciał.

W sejmie trwają prace nad projektem prezydenckiej ustawy, który przewiduje zwrot nadmiernie wysokich spreadów stosowanych przez banki w kredytach walutowych. Miałyby one być zwracane do kwoty 350 tys. zł kapitału kredytu na jedną osobę.

Spread to różnica między kursem sprzedaży i kupna waluty, pobierany przez banki m.in. przy walutowych kredytach mieszkaniowych. Międzynarodową konferencję w sejmie zorganizowało Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl