Poznań: Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy

W niedzielę zakończyło się Zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. Księża Biskupi przyjechali do Poznania na zaproszenie metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy rozpoczęło się cztery dni temu. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Solidarny duch Europy”. Nawiązując do tegorocznego hasła ksiądz kardynał Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, zwrócił uwagę jak ważna w solidarności jest bezinteresowność.

– Jesteśmy przekonani, że jeśli zapomnimy o bezinteresowności, która powinna być duszą solidarności we wszystkich jej formach, to nie jest to tylko zdradą Ewangelii, ale również zubożeniem człowieczeństwa – mówił arcybiskup Genui.

Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy zorganizowano w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski w tym roku obchodzony jest jubileusz 1050-lecia biskupstwa poznańskiego. Dodatkowo świętujemy także setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– W dziejach naszego narodu Kościół odgrywał zawsze rolę wyjątkową, ale jego misja nabierała szczególnego znaczenia w czasach zaborów, niewoli i okupacji – podkreślił podczas wczorajszego spotkania z księżmi biskupami prezydent Polski, Andrzej Duda.

W pierwszym dniu zgromadzenia udział wziął premier Polski Mateusz Morawiecki. Obrady zakończyły się niedzielną Eucharystią w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła.

W trakcie homilii ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że Europa stała się dziś miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu.

 Ideologia stała się świeckim ersatzem religii, mającym odpowiadać na wszystkie zasadnicze pytania człowieka i projektującym ziemskie zbawienie. Niestety, wraz z załamywaniem się tradycyjnego porządku osoba ludzka straciła pewność siebie a niepokój związany z poczuciem przygodności istnienia, braku sensu istnienia oraz samotność stają się coraz bardziej dojmujące i widoczne – akcentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Jak dodał ksiądz arcybiskup ideologia po-nowocześności zdominowała ośrodki opiniotwórcze, media i uniwersytety. Uformowała też nowe elity.

– Pod jej wpływem społeczeństwa ponowoczesne przyjmują cechy społeczeństw utopijnych, czyli zaczynają wierzyć w możliwość osiągnięcia ziemskiej nieśmiertelności i doskonałości – mówił metropolita poznański.

Jak zauważył ksiądz arcybiskup po-nowoczesność zepchnęła religię do sfery prywatności.  Głos ludu stał się z kolei pretekstem, po który sięga się tylko wtedy, kiedy jest on użyteczny.

– Gdy lud nie głosuje tak jak trzeba, każemy mu głosować ponownie. Prawdopodobnie Europa już się stała miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu – wskazywał ks. abp Stanisław Gądecki.

Ratunek na taki stan rzeczy człowiek może znaleźć wyłącznie w Bogu, podkreślił metropolita poznański.

Na zakończenie liturgii wspólnie modlono się w intencji Europy.

TV Trwam News/RIRM


[GALERIA] Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu: Msza św. na zakończenie. Fot. episkopat.pl

drukuj