Poznań: Ruszyła akcja poszukiwania pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim

Niepublikowanych dotąd zdjęć, listów, legitymacji, szkiców, czy nawet guzików od mundurów poszukują organizatorzy obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Po digitalizacji rodzinnych pamiątek, mogą one wrócić do właścicieli.

„Akcja: Powstanie” to społeczna zbiórka pamiątek, które opowiadają osobiste, rodzinne historie powstańców wielkopolskich. Organizatorzy akcji podkreślają, że 100. rocznica powstania wielkopolskiego, „jest znakomitą i najprawdopodobniej ostatnią okazją na wydobycie z szaf, szuflad i albumów rodzinnych Wielkopolan pamiątek dotyczących powstania, jego genezy, przebiegu, uczestników i następstw”.

Organizatorzy akcji, w tym Miasto Poznań i samorząd województwa wielkopolskiego, poszukują nieudostępnianych publicznie pamiątek powstańczych, w tym: zdjęć, negatywów, listów, druków ulotnych, legitymacji, szkiców, rysunków, planów, pocztówek, map, przedmiotów codziennego użytku, czy elementów wyposażenia wojskowego.

Zbiórka prowadzona będzie w Poznaniu (w każdą środę do końca maja przy ul. Ratajczaka 44), oraz w 11 innych miastach regionu: w Obornikach, Chodzieży, Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Kępnie, Jarocinie, Lesznie, Zbąszyniu, Gnieźnie, Wągrowcu i Kościanie.

Organizatorzy zbiórki podkreślają, że zdają sobie sprawę z tego, że często dla rodzin takie pamiątki są bezcenne. Dlatego też osoby, które zdecydują się udostępnić swoje pamiątki wcale nie muszą ich oddawać do muzeum. Pamiątki po ich digitalizacji będą mogły wrócić do właścicieli.

Dyrektor Biura Organizacyjnego Obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Anna Jaworska, podkreśliła, że akcja digitalizacji to także „szansa na utrwalenie eksponatów nadgryzionych przez ząb czasu”.

Pamiątki, oraz zdigitalizowane obiekty zostaną zaprezentowane na wystawach, które mają się odbyć w grudniu w Poznaniu, natomiast w przyszłym roku ekspozycja zostanie pokazana także w wybranych miastach Wielkopolski.

W przedsięwzięcie zaangażował się również Teatr Polski w Poznaniu. Jak tłumaczyła Alicja Wesołowska z biura prasowego poznańskiego magistratu, „zgodnie bowiem z legendą, iskrą do rozpoczęcia powstania był patriotyczny zryw widzów teatrów przebywających na spektaklu. Tłum wybiegł z teatru na ulice miasta, a Franciszek Ratajczak – pierwsza ofiara powstania – miał zginąć na schodach budynku”.

„To jednak nie jedyny powód, dla którego teatr dołącza do akcji. Niedawno do jego dyrekcji zgłosiła się mieszkanka Kalisza z walizeczką pełną pamiątek po powstaniu. To pokazuje jak wielki może być potencjał rodzinnych archiwów” – dodała.

Projekt „Akcja: Powstanie” realizowany jest przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, przy współpracy m.in. Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Teatru Polskiego, Biblioteki Raczyńskich, Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej oraz samorządu województwa wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl