fot. archidiecezja poznańska

Poznań: protest w obronie figury Chrystusa Króla

Mieszkańcy Poznania protestowali dziś w sprawie figury Chrystusa Króla, która miała stanąć w centrum  miasta. Na jej ustawienie nie zgodziły się władze Poznania. 

Od minionej niedzieli figura miała być elementem czasowej wystawy „Wdzięczni za Niepodległość” na placu Adama Mickiewicza.

Przeciwni lokalizacji tej pomnika są m.in. radni SLD, którzy apelowali w tej sprawie do prezydenta miasta wywodzącego się z PO. Ten uznał, że organizator wystawy, której częścią jest pomnik, nie przedstawił odpowiedniej dokumentacji, a wnioski były niespójne i niekompletne. Poseł Tadeusz Dziuba z Poznania mówi, że władza ignoruje wolę społeczeństwa.

– Swego czasu zebrano 26 tys. podpisów poparcia na rzecz idei odbudowy pomnika wdzięczności w Poznaniu chociaż nie jest to opinia jednomyślna to Poznaniacy życzą sobie powrotu tego pomnika do Poznania. W tej sprawie władze miasta zachowują się nieprzejrzyście, niejednoznacznie, nie mówią zdecydowanego „nie”, mnożą różnego rodzaju trudności np. powołują się na jedną z opinii, która w sprawie jego lokalizacji przy al. Jana Pawła II jest negatywna zapominając o tym, że są trzy inne opinie pozytywne – powiedział poseł Tadeusz Dziuba z Poznania.

W niedzielę podczas uroczystości ku czci Serca Jezusowego metropolita poznański, ks. abp Stanisław Gądecki powiedział, że Pomnik Wdzięczności powinien być odbudowany na 100. Rocznicę odzyskania niepodległości. Pierwotny pomnik został zniszczony w czasie II Wojny Światowej.

RIRM

drukuj