Poznań: od niedzieli w stolicy Wielkopolski Dni Lwowa i Kresów Wschodnich

Pod hasłem „Poznań – Lwów. Kresy Polski” odbywają się od niedzieli tegoroczne XXI Dni Lwowa i Kresów Wschodnich w Poznaniu. Na uczestników czeka Piknik Lwowski, koncerty, prelekcje i wystawy.

Kalendarz wydarzeń obejmuje najbliższe miesiące – aż do października. Organizatorem jest poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

„W tym roku chcemy zaakcentować fakt, że i Lwów i Poznań to były w przeszłości miasta kresowe. Po II wojnie światowej, po przesunięciu granic, Poznań stracił kresowy charakter, Lwów znalazł się poza granicą Polski. Obu kresowym miastom poświęcona jest wystawa, którą otwieramy w poniedziałek w gmachu urzędu wojewódzkiego w Poznaniu” – powiedział w imieniu organizatorów obchodów Andrzej Kuczyński.

Wiceprezes Towarzystwa Janusz Furmaniuk podkreślił, że w Poznaniu mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele elementów łączyło i łączy oba miasta.

„Niebawem swoje stulecie obchodzić będzie poznański uniwersytet – uczelnia nie mogłaby powstać, gdyby nie kadra, która kształciła się we Lwowie. Także kadrę obecnej politechniki przez lata stanowili wykładowcy, fachowcy z Kresów. Układ urbanistyczny Poznania zaplanował lwowiak Władysław Czarnecki” – powiedział.

Przez całą niedzielę na Starym Rynku trwać będzie Piknik Lwowski z występami orkiestr i zespołów tanecznych oraz ze wspólną nauką i śpiewem piosenek. W tym roku po raz kolejny wydarzenie zostało poszerzone o Jarmark Galicyjski, w trakcie którego można m.in. nabyć kresowe smakołyki, wyroby rzemieślnicze i ozdoby.

W poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim otwarta zostanie wystawa „Poznań-Lwów – miasta kresowe”. Towarzyszyć jej będzie prelekcja poświęcona wspólnej historii obu miast.

W lipcu w Poznaniu celebrowana będzie 75. rocznica rzezi wołyńskiej. W kościele oo. Dominikanów poświęcona i wmurowana zostanie urna z ziemią z miejscowości kresowych. Także wówczas nagrodą Towarzystwa, statuetką Lwa „Seper Fidelis” uhonorowany zostanie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Obchody zwieńczy 2 października Msza św. z okazji Dnia Jedności Kresowian.

Organizator przedsięwzięcia, poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich powstał w 1989 r. Do tej pory zrealizował kilkaset przedsięwzięć przybliżających Wielkopolanom bogatą kulturę i historię Kresów. Dni Lwowa w Poznaniu po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1996 r.

Impreza odbywa się pod patronatem wojewody wielkopolskiego, marszałka województwa, prezydenta miasta oraz metropolity poznańskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl