fot. twitter.com

Poznań: kwesty na Rossę, renowację grobów powstańców i zasłużonych Wielkopolan

Pieniądze na renowację grobowców wileńskiej Rossy zbierane będą w środę na największych poznańskich cmentarzach. Podobnie jak w poprzednich latach, organizowane są też zbiórki na restaurację grobów powstańców i zasłużonych Wielkopolan.

Kwesta na Rossę odbywa się w tym roku po raz 18. Do tej pory, dzięki prowadzonym w Poznaniu zbiórkom, udało się zgromadzić ok. 0,5 mln zł i uchronić od zniszczenia ponad 20 kaplic i grobowców wileńskiego cmentarza.

Kwestę organizowaną w dzień Wszystkich Świętych przez Społeczny Komitet „Poznaniacy Rossie i…” rokrocznie wspierają lokalni politycy, społecznicy, dziennikarze, sportowcy i przedstawiciele poznańskiej kultury. W ub. roku poznaniacy wrzucili do puszek ponad 28 tys. zł. Za te pieniądze w Wilnie odnowiony został grób Rozalii Zawistanowicz.

Pomysłodawca i współorganizator zbiórki ks. Edmund Jaworski powiedział we wtorek PAP, że w tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na grób Ignacego Krzyckiego.

„Efekty naszych zbiórek są zauważalne na miejscu, a te zbiórki są potrzebne, choć potrzeby Rossy są przeogromne. Współpraca z władzami litewskimi jest idealna: szybko i bez problemów jesteśmy w stanie załatwić wszystkie potrzebne papiery, pozwolenia budowlane czy konserwatorskie” – powiedział.

Patronami zbiórki są metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i marszałek województwa wielkopolskiego.

„To bardzo budujące, że 1 listopada czas na kwestowanie znajdują marszałek Marek Woźniak, starosta czy prezydenci Poznania. Piękne jest też, że tego dnia obok siebie pieniądze na szczytny cel zbierają adwersarze polityczni” – dodał ks. Edmund Jaworski.

Na Rossie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp trumny ze szczątkami jego matki; obok pochowani są także jego żołnierze. Spoczywają tam też m.in.: poeta Władysław Syrokomla, architekt Antoni Wiwulski a także historyk i działacz polityczny Joachim Lelewel.

W ponad 120 miejscach regionu pieniądze będą zbierać kibice Lecha Poznań. Kwesta organizowana jest po raz ósmy, zebrane środki przeznaczane są na renowację i oznaczanie grobów powstańców wielkopolskich. W ubiegłym roku kibice zebrali ponad 182 tys. zł. Kwota zebrana przez siedem lat to ok. 700 tys. zł.

„Za zgromadzone dotąd pieniądze udało się wyremontować lub postawić od nowa ponad 300 grobów i pomników powstańców wielkopolskich oraz ufundować przeszło 600 tabliczek informujących o miejscu spoczynku powstańca” – powiedział PAP w imieniu organizatorów kwesty Marcin Mrówka.

Po raz 18. poznańscy przewodnicy PTTK kwestują na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Celem prowadzonej od wtorku do czwartku zbiórki jest renowacja nagrobków tej nekropolii.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan jest miejscem spoczynku blisko 700 osób w tym prezydentów miasta Jarogniewa Drwęskiego i Cyryla Ratajskiego, weteranów wojen napoleońskich i powstań narodowych, społeczników, ludzi nauki i kultury. Na cmentarzu spoczywa też premier Stanisław Mikołajczyk (1901-66), którego prochy w 2000 roku sprowadzono do Poznania i złożono przy alei głównej nekropolii.

Znaleźć tam też można symboliczny grób poznańskiego przedsiębiorcy i społecznika Hipolita Cegielskiego (1813-68) oraz grób pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka (1874-1960).

PAP/RIRM

drukuj