Poznamy nazwiska kolejnych ofiar stalinowskich represji

Już w piątek mamy poznać nazwiska kolejnych zidentyfikowanych ofiar stalinowskich represji.  Zostaną one zaprezentowane podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Belwederze – ujawnił jeden z dzienników.

Historyk IPN, prof. Jan Żaryn mówi, że badania naukowców przede wszystkim wiążą się z odkryciem szczątków i godnym pochówkiem bohaterów Polski. Drugim wymiarem badań jest powszechne odkrycie tego, czym de facto był komunizm.

– Dziś wiadomo, że te osoby, które już zostały zidentyfikowane w wolnej niepodległej Polsce, po II wojnie światowej byliby profesorami wyższych uczelni, wyższymi oficerami w wojsku polskim. Stanowiliby najważniejsze stanowiska w państwie. Dopiero po tylu latach, dowiadujemy się w jakim systemie żyliśmy. To jest informacja, która dociera dużo skuteczniej niż przeczytane setki, tysiące stron wcześniejszych publikacji IPN – informuje prof. Jan Żaryn.

W kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach może być pogrzebanych około 300 osób. Tu najpewniej zakończył swoje życie m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil” organizator i dowódca Kedywu Komendy Głównej AK, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego. Dokładnie 61 lat temu w więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na generale Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu”.

– Generał Nil to postać niezwykła. Zasłużył się przede wszystkim swoją dzielnością. Jego życiorys od młodości związany był z walką o niepodległość Polski zarówno w czasie I wojny światowej jak i w czasie II wojny światowej. Został zamordowany przez komunistów, za to że był wierny Polsce – podkreśla prof. Jan Żaryn.

Dotychczas historykom IPN i genetykom Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu udało się ustalić nazwiska 16 ofiar. Wśród nich jest m.in. Hieronim Dekutowski, ps. Zapora, Stanisław Kasznica, Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl