Pożegnanie Wojciecha Kilara

Dziś w Katowicach odbędą się uroczystości pogrzebowe Wojciecha Kilara.  O godz. 11.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla sprawowana będzie Eucharystia. Mszy św. będzie przewodniczył i homilie wygłosi ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

W katedrze wystąpią artyści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jerzego Maksymiuka, Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jacka Błaszczyka, Orkiestry Aukso, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Zabrzmią utwory Kilara, m.in. „Angelus”, „Exodus”, „Symfonia Adwentowa”, „Agnus Dei” czy „Veni Creator”. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Na uroczystości przybędą przedstawiciele rządu. Będą także znani polscy filmowcy i kompozytorzy.

Wojciech Kilar spocznie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, gdzie przed kilkoma laty pochowano jego żonę – Barbarę.

Wczoraj Wojciecha Kilara pożegnała parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie.  W kościele została wystawiona trumna z ciałem zmarłego kompozytora. Na ekranie przed prezbiterium wyświetlono zdjęcie Kilara stojącego obok obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i napis „Dziękujemy Maestro”.

W pożegnaniu wzięli udział bliscy kompozytora, jego sąsiedzi i przedstawiciele lokalnych władz. Parafianie, którzy licznie przybyli na uroczystość, podkreślali, że Kilar – mimo olbrzymich dokonań i światowej sławy – ujmował skromnością. Był zwykłym sąsiadem i członkiem wspólnoty parafialnej.

„Wojciech Kilar był parafianinem zwyczajnym i nadzwyczajnym. Zwyczajnym, bo po prostu przychodził na msze św. w naszym kościele, uczestniczył w obrzędach. Nadzwyczajnym nie tylko przez to, że ufundował parafii dzwony, ale przez taką wieloletnią przyjaźń ze zmarłym przed 10 laty księdzem kanonikiem Kocurkiem, budowniczym tego kościoła i wszystkimi kolejnymi proboszczami” – powiedział proboszcz parafii ks. Jarosław Paszkot.
„Mieliśmy okazję bardzo często spotykać się z nim prywatnie. Miałem zaszczyt uczestniczyć w niektórych uroczystościach, na których go wyróżniano. Był to człowiek niezwykłej skromności” – dodał proboszcz.

Słynny kompozytor zmarł w niedzielę po ciężkiej chorobie nowotworowej. Miał 81 lat. Od ponad 60 lat związany z Katowicami, kilka lat temu został honorowym obywatelem tego miasta. Wojciech Kilar urodził się w 1932 r. we Lwowie. Od wielu lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, swoją „małą ojczyzną”.

Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej. Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl