fot. PAP

Pożegnanie śp. Jadwigi Kaczyńskiej

W środę pożegnaliśmy śp. Jadwigę Kaczyńską – mamę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Msza św. pogrzebowa sprawowana była w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Eucharystii przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski. Mszę św. koncelebrowali: ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański,  ks. abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko – kamieński, ks. bp Wiesław Mering – ordynariusz włocławski. Homilię wygłosił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz – ordynariusz drohiczyński.

Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat rodzina Kaczyńskich przeżyła wyjątkowy czas próby i świadectwa. Ks. bp nawiązał do tragicznej śmierci prezydenta z małżonką i 94 osobami. Mówił, że obecny moment próby jest wyjątkowy – niespodziewane odejście śp. Jadwigi Kaczyńskiej.

– Czas świadectwa jako takiego to czas Miłości, Miłość Brata, Małżonki oraz 94 Osób, jakże bliskich i zasłużonych dla Polski, a dzisiaj Miłość Mamy – to z kolei doświadczenie niepowtarzalne. Czas próby i czas świadectwa przemienił się w czas cierpienia i miłości. Niezgłębiona jest miłość. Ona nie może opuścić w tak wyjątkowym doświadczeniu. Wierzę, że miłość odniesie zwycięstwo przez nadzieję. I dlatego, wyrażając współczucie w próbie i świadectwie oraz w cierpieniu, zatrzymujemy się przy miłości, życząc, aby dzięki miłości zwyciężyła nadzieja – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Ks. bp dziękował wszystkim matkom ale w sposób szczególny śp. Jadwidze Kaczyńskiej m.in. za wspaniałe wychowanie synów, a także za miłość do Polski.

– Dziękuję za utrwalenie wizerunku Matki Polki w licznych umysłach i sercach, Dziękuję także i za to, że mogliśmy dzięki Tobie i w Tobie często uświadamiać sobie, że największym przeżyciem dla człowieka zawsze jest to, które się łączy ze spotkaniem piękna i miłości. A piękno i miłość najwyraźniej i najczęściej spotykają się w osobie Matki – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Jarosław Kaczyński dziękował wszystkim, którzy przyszli na pogrzeb. Wspominając mamę prezes PiS powiedział, że  czyniła ona wiele dobra.

– Bardzo wielu ludziom pomogła. Niektórzy są obecni w tym kościele. Przed laty pomagała sama, na różne sposoby. Później prosiła także o pomoc innych. Przyszedł taki czas, że często prosiła o pomoc swoich synów. Ale nigdy nie zabiegała i można powiedzieć, że nie potrafiła zabiegać o swoje sprawy. Życia nie traktowała w kategoriach kariery. Może to nie zawsze było dobre –  powiedział Jarosław Kaczyński.    

Jadwiga Kaczyńska spocznie w rodzinnym grobowcu  na warszawskich Starych Powązkach.

Jarosław Kaczyński podziękował całej Rodzinie Radia Maryja za modlitewne wsparcie i transmisję uroczystości pogrzebowych w Radiu Maryja i TV Trwam.

 – Chciałem przede wszystkim serdecznie podziękować Ojcu Dyrektorowi  za obecność, ale także za transmisję uroczystości pogrzebowych w Radiu Maryja i w TV Trwam. To naprawdę ogromnie podniosło znaczenie tej uroczystości. Dzięki transmisji, wielu Polaków z daleka mogło obserwować te uroczystości pogrzebowe. Wiem, że wiele koleżanek mamy, które ze względu na stan zdrowia nie mogły przyjść na pogrzeb – miały możliwość oglądania go w TV Trwam. Jeszcze raz serdecznie dziękuję, w sposób szczególny Ojcu Dyrektorowi, który przyjechał z Kanady i uczestniczył w pogrzebie. To w końcu wielka postać dzisiejszego polskiego Kościoła oraz wielka postać Polski. Jego obecność była dodatkowym ubogaceniem, dodatkowym darem dla mojej mamy. Jestem naprawdę ogromnie wdzięczny. To była piękna uroczystość i jak zwykle w takich sytuacjach, wspaniały wkład pokazały Radio Maryja i TV Trwam. Dziękuję i Bóg zapłać – powiedział Jarosław Kaczyński.

Matka Jarosława i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskich zmarła w czwartek wczesnym popołudniem w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie, gdzie przebywała od dłuższego czasu. Miała 87 lat.

Śp. Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz, była żołnierzem Szarych Szeregów, zastępu „Zioło” w drużynie im. Emilii Plater- pseudonim „Bratek”, od 1941 r. sanitariuszka i łączniczka w akcji „Burza” na Kielecczyźnie. Członek Sodalicji Mariańskiej w latach 1946- 1948, członek „Solidarności” od 1980 r., sygnatariuszka protestów przeciw komunistycznym represjom, wielokrotnie pomagająca działaczom opozycji demokratycznej.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Polonista, w latach 1952- 1956 i 1969- 1987 pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, w latach 1961- 1968 profesor liceów warszawskich. Autorka naukowych monografii bibliograficznych, współautorka słowników literackich.

Podziękowanie Jarosława Kaczyńskiego za transmisję pogrzebu
śp. Jadwigi Kaczyńskiej

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj