Pożegnaliśmy prof. Józefa Szaniawskiego

W Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie – rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali prof. Józefa Szaniawskiego. 

Prof. Józef Szaniawski pośmiertnie za wybitne osiągnięcia w dokumentowaniu i upamiętnianiu  prawdy o najnowszej historii Polski, za zasługi nad przemianami demokratycznymi odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczenie przyznała mu kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego, co spotkało się z protestem uczestników uroczystości pogrzebowych. Treść decyzji uzasadniającej przyznanie odznaczenia próbował odczytać doradca obecnego prezydenta Jan Lityński. Jednak spontaniczne skandowanie uczestników uroczystości: “hańba” i oklaski uniemożliwiały mu wystąpienie.

 

 

Obecny na uroczystościach senator Jan Maria Jackowski powiedział, że taka reakcja była wyrazem protestu wobec polityki prowadzonej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wielu osobom trudno pogodzić się z tym, jak obecna władza traktowała profesora Szaniawskiego, chociażby wówczas gdy próbowano zlikwidować izbę pamięci poświęconą pułkownikowi Kuklińskiemu.

To jest dezaprobata wobec działań prezydenta. Zostało to wyrażone w formie oklasków przez zdecydowana większość uczestników Mszy św., który pokazali  ten sposób swoje niezadowolenie z kierunków polityki prowadzonej przez głowę państwa – powiedział Jan Maria Jackowski, publicysta. 

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.Ks. bp pomocniczy wspominając zmarłego powiedział, że szedł on własną drogą, bardzo często przeciwną niż trendy współczesnego świata.  Temu wszystkiemu towarzyszyła mu zawsze modlitwa.

– To wszystko, co w życiu czynił, można wyciągnąć taki wniosek, było inspirowane wiarą chrześcijańską i religijnością. Za życia nie zadowalał się tym, co prozaiczne tylko żył w świecie wartości i zasad. Poszukiwał prawdy, także o naszej ojczyźnie, jej wrogach i przyjaciołach. Pisał i mówił o tym tak wyraźnie i tak odważnie jak nikt inny. To było godne podziwu i dlatego wyrażamy nadzieję, że Pan przyjmie go do swojego królestwa. – powiedział ks. bp Piotr Jarecki.

Prof. mówił o pięknych Victoriach Polaków, o tych o których nikt inny nie informował -akcentował  O. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

– Naród, który nie pamięta własnej przeszłości nie ma przyszłości. Dziękujemy Panie Profesorze, że pan uczył tej przeszłości młodzież, że pan nas uczył. Za wszystkie wykłady w radiu, w telewizji, w uczelni. Dzięki panu i wielu podobnym do pana, te media, które nazywane są dla ludzi starych, chorych, upośledzonych, nawiedzonych, te media stały się wielkim uniwersytetem – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Filip Frąckowiak syn prof. Józefa Szaniawskiego mówi, że jego tata był nie tylko nauczycielem akademickim, ale także jego mistrzem, jego nauczycielem.

Człowiek wielkiej determinacji. Wszystko to czego się podejmował, robił z ogromną siłą i starał się doprowadzić do końca. Tego też chciałem się od niego nauczyć; tej siły. Niewątpliwie te dni, między śmiercią taty a pogrzebem, to są dni próby, czy tata nauczył mnie tego. – mówił Filip Frąckowiak.

To  był wielki, szlachetny człowiek – w ten sposób wspomina zmarłego prof. Józefa Szaniawskiego profesor Wojciech Polak.

-Znaliśmy się z Profesorem od dawna. Spotykaliśmy się czasami wspólnie na antenie Radia Maryja, czy w telewizji Trwam. Ostatnio byliśmy umówieni na dłuższą rozmowę(…) Mówił, że ma różne sprawy do przekazania, omówienia. Myślałem, że pojadę i porozmawiamy. Nie porozmawiamy, no chyba, że gdzieś indziej. To był wielki, szlachetny człowiek, dla którego patriotyzm nie był próżnym słowem – wspomina prof. Wojciech Polak.

Również Prof. Piotr Jaroszyński bardzo ciepło mówi o śp. Prof. Szaniawskim oraz Jego ciężkiej pracy na rzecz Polski:

-Śp. Profesor Szaniawski był i przyjacielem i popularyzatorem dokonań płk. Kuklińskiego. Dawał temu wyraz nie tylko w swoich wykładach, ale również w publikacjach – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Wiadomość o śmierci prof. Szaniawskiego była ogromnym ciosem dla studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, w której głos historycznej prawdy profesora był słuchany i odbierany z ogromnym zaciekawieniem:

– Śmierć prof. Józefa Szaniawskiego to wielka strata dla Narodu, jednak dla mnie to utrata wspaniałego profesora. Był człowiekiem wielkiego formatu z ogromnym poczuciem humoru. Takim go zapamiętam – mówi Rozalia, studentka WSKSiM.

Prof. Józef Szaniawski był politologiem, sowietologiem, publicystą i wykładowcą. Miał 68 lat. Był wykładowcą UKSW, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz publicystą i felietonistą “Naszego Dziennika”, Radia Maryja, Telewizji “Trwam” i internetowego SIM Radia.

Prof. Józef Szaniawski, wybitny historyk, sowietolog i publicysta zginął tragicznie 4 września br. w ukochanych przez siebie Tatrach. Został pochowany na Powązkach.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl