fot. PAP

Pożar katedry w Sosnowcu. Ogromne straty

Na miliony złotych szacuje się straty po pożarze w zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu – poinformowała w środę diecezja sosnowiecka. W środę spłonął dach, zalana jest część malowideł Włodzimierza Tetmajera. 

Jak poinformowała diecezja „wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko”.

Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło, z których słynęła sosnowiecka katedra – informuje diecezja w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Straty, jak wskazuje diecezja, „idące w miliony złotych” będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach.

Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze szereg prac konserwatorskich i remontowych – informuje diecezja.

Jak poinformował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik trwa akcja dogaszania. Obecnie na miejscu jest 12 zastępów straży.

Dogaszanie może potrwać co najmniej do godzin popołudniowych. Pomagamy rozebrać spaloną konstrukcję dachu – powiedział Wojtasik.

Odnosząc się do malowideł, dodał, że starano się podczas akcji, by „zalania były jak najmniejsze”.

W nocy udało mi się zajrzeć do wnętrza, słychać było kapiącą wodę. Jaki jest stan malowideł trudno stwierdzić. Będziemy to ustalać w momencie, w którym strażacy przekażą obiekt – powiedział ks. Paweł Rozpiątkowski z diecezjalnego biura prasowego.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.

Znana jest m.in. ze względu na unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembło (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.

W środę odbędzie się w diecezji spotkanie w sprawie odbudowy świątyni.

PAP

drukuj