Powstanie Wielkopolskie w programie nauczania szkół podstawowych

Powstanie Wielkopolskie będzie ujęte w podstawie programowej do nauczania historii w szkołach podstawowych. Wcześniej Ministerstwo Edukacji pominęło ten powstańczy zryw, nie wymieniając go wprost. Po interwencjach posłów i senatorów z Wielkopolski błąd naprawiono.

Gimnazjum numer 2 w Gnieźnie nosi imię powstańców wielkopolskich. Każdego roku uroczystości w tej szkole rozpoczynają się pod tablicą, która upamiętnia miejsce, z którego wyruszyły oddziały powstańcze do walki z Niemcami.

W tym gimnazjum o Powstaniu Wielkopolskim mówi się dużo. Ale to wyjątek wśród innych polskich gimnazjów.

– Niestety, na poziomie gimnazjów ta tematyka jest w programach nauczania nieobecna – mówił Paweł Trygalski.

Podobnie jest w szkołach podstawowych. W grudniu ubiegłego roku głośno było o tym, że minister edukacji Anna Zalewska pominęła Powstanie Wielkopolskie w podstawie programowej, nie wymieniając go wprost. W tej sprawie interweniowali posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

– Interweniowaliśmy z senatorem Mikołajczakiem w MEN, żeby ten zapis dotyczący kształtowania się granic państwa polskiego (…) obejmował z nazwy Powstanie Wielkopolskie oraz Powstania Śląskie – zaznaczył Robert Gaweł senator PiS i nauczyciel historii.

Ministerstwo błąd naprawiło. I to z nawiązką – wskazał poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

– Nawet w programie wprost napisano o fenomenie Powstania Wielkopolskiego, a więc użyto takiego wyróżniającego sformułowania. Uważam, że to bardzo dobrze, bo Powstanie Wielkopolskie na tle wszystkich powstań narodowych XIX i XX wieku jest powstaniem wyjątkowym – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Warto przypomnieć, że jako jedno z niewielu powstań zakończyło się ono zwycięstwem. Niestety, przez lata o Powstaniu Wielkopolskim bardzo mało się mówiło. W literaturze było ono wręcz pomijane – mówi Robert Gaweł, senator PiS.

– Chcielibyśmy, żeby wszyscy Polacy wiedzieli, że bez Wielkopolski nie byłoby Rzeczypospolitej. Włożyliśmy ogromny wkład w kształtowanie i odbudowę państwa polskiego – oświadczył Robert Gaweł.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Wielkopolanie w bardzo krótkim czasie wyzwolili prawie cały region, stworzyli armię, która później odegrała dużą rolę w wojnie z bolszewikami. Powstanie zakończyło się sukcesem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl