Powstanie specjalna ekspozycja poświęcona ks. abp. Antoniemu Baraniakowi

W powstającym w więzieniu na Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych będzie specjalna ekspozycja poświęcona księdzu arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi, sekretarzowi Księdza Prymasa Wyszyńskiego, więzionemu na Rakowieckiej.

Więzienie na Rakowieckiej to największa w Polsce katowania UB. To tu w drugiej połowie lat czterdziestych i w latach pięćdziesiątych więziono, katowano i mordowano polskich patriotów.

– Pierwsze miejsce, gdzie odbywały się egzekucje, jest tutaj za bramą, w przejściu do komina. Tam odbyło się najwięcej egzekucji. To są te egzekucje najbardziej znanych osób: Cieplińskiego, Łupaszki – wyjaśnił dr Jacek Pawłowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy wyklętych i Więźniów Politycznych.

To tu – na Rakowieckiej – więziono wielu kapłanów, w tym księdza biskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego, a późniejszego arcybiskupa poznańskiego.

– W nocy z 25 na 26 września 1953 został aresztowany równolegle z Prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Osadzono go tu, za tymi murami – tłumaczył mjr dr Maciej Gołębiowski.

Tu też przez 3 lata poddawany był brutalnemu śledztwu. Oprawcy z UB stosowali wobec księdza biskupa wyjątkowo wyszukane tortury.

– Przechodził te samą gehennę, co podziwiani dziś Żołnierze Wyklęci, jak Rotmistrz Pilecki generał „Nil”, „Inka” – zwróciła uwagę Joanna Hajdasz, dokumentalistka, autorka filmów.

Bicie, głodzenie, przetrzymywanie w karcerze całymi tygodniami czy wreszcie umieszczenie bez ubrania w więziennej piwnicy z zamurowanym oknem, w której stale  była woda – ale nie tylko. Tu spływała krew więźniów, których w pomieszczeniu obok UB rozstrzeliwało. Te tortury miały złamać księdza biskupa i zmusić go obciążenia księdza Prymasa, aby następnie wytoczyć księdzu arcybiskupowi Wyszyńskiemu proces pokazowy – mówi Joanna Hajdasz, autorka filmów dokumentalnych o księdzu arcybiskupie.

– Oni chcieli, aby ks. abp Baraniak nie umarł. Ks. abp Baraniak miał być świadkiem w tym procesie. Cokolwiek by powiedział przeciwko Prymasowi, co by się im przydało, byłoby wykorzystane w tym procesie. On niczego nie podpisał i nic nie powiedział – akcentuje Joanna Hajdasz.

Po uwolnieniu ksiądz arcybiskup o swoich cierpieniach na Rakowieckiej właściwie nie mówił  – wspomina siostra Emilia, elżbietanka, która przez wiele lat współpracowała z księdzem arcybiskupem.

– On miał różne dolegliwości. Jak przy tej okazji się mówiło, że bardzo cierpi, to czasem powiedział tak: to jest nic, w porównaniu do tego, co było tam – wskazuje S. Emilia, elżbietanka.

W czasie uwięzienia księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka decydowały się losy Kościoła w Polsce – mówił dziś podczas Mszy świętej sprawowanej w więzieniu na Rakowieckiej ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.

– Gdyby obciążył księdza Prymasa i gdyby on został skazany, to i cały Kościół Katolicki w Polsce zostałby totalnie zinstrumentalizowany i podporządkowany jego zapamiętałym wrogom – zaznaczył w homilii ks. abp Stanisław Gądecki.

Dziś ksiądz arcybiskup Gądecki pobłogosławił celę, w której – zdaniem historyków – więziono księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

– My identyfikujemy, że gdzieś w tej przestrzeni ksiądz arcybiskup był przetrzymywany – wyjaśnił dr Jacek Pawłowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.

W powstającym w więzieniu na Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych będzie specjalna ekspozycja, umieszczona w jednej z cel, poświęcona właśnie księdzu arcybiskupowi Baraniakowi – zapowiada  dr Jacek Pawłowski.

– Mamy łóżko księdza arcybiskupa, także będziemy chcieli stworzyć taki pokój księdza arcybiskupa, bo jesteśmy mu to winni – tłumaczy dr Jacek Pawłowski.

W tym pokoju znajdzie się także szafa z ukrytym ołtarzem, przy której ksiądz arcybiskup sprawował Mszę świętą w domu salezjańskim w Marszałkach, gdzie komuniście przenieśli sekretarza księdza prymasa.

Na ekspozycji będą też ornaty, w których ksiądz arcybiskup Antoni Baraniak sprawował Eucharystię. Dyrekcja Muzeum oczekuje na pamiątki związane z księdzem arcybiskupem oraz z całą historią walki z władzą komunistyczną.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl