Powstanie Narodowe Muzeum Techniki?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planują przekształcić Muzeum Techniki i Przemysłu w Narodowe Muzeum Techniki. To odpowiedź na problemy finansowe placówki, ale także troska o cenne zbiory.

Działająca od ponad 60 lat największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. Obecnie jej zadłużenie sięga już 3,5 mln zł. Niemal połowa tej kwoty to zaległy czynsz za wynajem powierzchni w Pałacu Kultury i Nauki.

W związku z trudną sytuacją w muzeum rozpoczął się proces zwolnień grupowych – powiedziała poseł PiS Józefa Hrynkiewicz.

– Naczelna Organizacja Techniczna z powodu braku środków nie ma możliwości prowadzenia muzeum i rozpoczęła procedurę zwolnień grupowych. Zwolnienie pracowników rozpocznie proces likwidacji Muzeum Techniki i Przemysłu – wskazała polityk.

Jak zauważa Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecna sytuacja Muzeum Techniki i Przemysłu jest skutkiem wieloletnich zaniedbań poczynionych przez poprzednich ministrów nauki i właściciela kolekcji, czyli Naczelną Organizację Techniczną.

– Zarząd NOT-u przez lata nie wypracował żadnego modelu finansowania, nie korzystał też z innych dostępnych możliwości finansowania działalności muzealnej zarówno w obszarze edukacji, jak i wystaw i inwestycji, np. – sprawdziliśmy to – z programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego czy ze środków europejskich, o które mogą aplikować organizację pozarządowe – mówił sekretarz stanu w ministerstwie kultury.

Narodowe Muzeum Techniki – jak mówi Jarosław Sellin – mogło powstać już w styczniu 2017 r., gdyż w listopadzie ubiegłego roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozesłał projekt listu intencyjnego. Niestety, zarząd Naczelnej Organizacji Technicznej od samego początku kwestionował niektóre zapisy listu. Domagał się nie zatrudnienia, a przejęcia pracowników obecnie pracujących w muzeum, a także spłaty przez państwo zadłużenia NOT-u względem pracowników.

Teraz, zgodnie z założeniami resortu kultury, Narodowe  Muzeum Techniki będzie instytucją trzech resortów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wolę współpracy w projekcie współprowadzenia Narodowego Muzeum Techniki wyraziło także m.st. Warszawa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl