fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Powstanie druga nitka rurociągu Pomorskiego (Płock-Gdańsk)?

Rząd zamierza wybudować drugą nitkę rurociągu Pomorskiego (Płock-Gdańsk). Ma to być odpowiedź na zwiększającą się ilość ropy naftowej sprowadzanej drogą morską – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Inwestycja ma wesprzeć dywersyfikację dostaw surowca, ale też ograniczyć ryzyko wstrzymania dostaw ropy do rafinerii w przypadku awarii pierwszej nitki rurociągu.

Koszt budowy drugiej nitki szacuje się na ok. 1 mld zł. Ma ją wybudować spółka PERN S.A., która m.in. zajmuje się eksploatacją rurociągów transportujących ropę naftową z Rosji.

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki zwraca uwagę, że dzięki tej inwestycji, nasz kraj będzie miał większą elastyczność przy wyborze dostawcy ropy do Polski.

Druga nitka rurociągu łączącego rafinerię w Płocku z polskim Wybrzeżem pozwoli na dostarczanie do Orlenu ropy naftowej sprowadzonej do Polski drogą morską. Tym samym Polska będzie miała większą elastyczność w wyborze dostawcy ropy. Oczywistym jest, że ta inwestycja podniesie bezpieczeństwo energetyczne Polski i zmniejszy zależność naszej gospodarki od ropy rosyjskiej – zaznacza Maciej Małecki.

Minister wskazuje też, że rząd ma na koncie także znaczne sukcesy na polu uniezależnienia Polski od dostaw rosyjskiego gazu.

RIRM

drukuj