„Powołanie lidera biznesu – refleksja”

Wypowiedź dla Radia Maryja ks. Grzegorza Piątka, ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, koordynator duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców Talent.

Ukazał się dokument papieskiej rady Justicia et pax pt.: „Powołanie lidera biznesu – refleksja”. Został on wydany staraniem wydawnictwa księży sercanów „Dehon” z inicjatywy duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców Talent, które prowadzą księża sercanie. Wczoraj dzisiaj odbyła się oficjalna prezentacja tego dokumentu w siedzibie Episkopatu Polski z udziałem nuncjusza apostolskiego ks. abp. Celestino Migliore. Dokument ukazał się w wersji oficjalnej angielskojęzycznej w marcu bieżącego roku.


Pobierz Pobierz

Przedsięwzięciu patronował ks. bp Józef Kupny, pomocniczy biskup z Katowic, odpowiedzialny za sprawy społeczne w Episkopacie Polski. W dokumencie ujęto różne wątki. W wersji polskiej ok. 70 stron poświęconych jest powołaniu lidera biznesu. Jego główne znaczenie i wartość polegają na tym, że akcentuje on znaczenie biznesmena, jego formacji duchowej i moralnej w procesie gospodarczym. Jest to pierwszy dokument kościelny tej rangi poświęcony tylko i wyłącznie liderom biznesu.

W punkcie 6 jest wyraźnie zdefiniowane i wprost powiedziane, że prowadzenie działalności gospodarczej jest prawdziwą odpowiedzią na wezwanie Boga, a więc jest powołaniem. W konsekwencji człowiek prowadzący działalność gospodarczą może dążyć do świętości, do swojego zbawienia. Jednocześnie powiedziane jest wprost, że człowiek biznesu w każdej sytuacji jest powołany do współpracy z Bogiem i tworzenia rzeczy wielkich.

W dokumencie jest bardzo ciekawy wątek w kontekście rozpoczynającego się Roku Wiary. Napisano w nim, że wiara musi mieć implikacje społeczne, praktyczne i w biznesie należy dążyć do tego by nie prowadzić tzw. podzielonego życia. Wiara człowieka, wiara religijna ma się wyrażać również w jego działaniu. Przedsiębiorca ze względu na swoje znaczenie w społeczności lokalnej może i powinien być świadkiem wiary.

To nie jest tak, że działalność biznesowa jest tylko osiąganiem zysku i realizowaniem umów zawartych np. z pracownikami. W opinii autorów tego dokumentu człowiek wierzący musi również w tej działalności gospodarczej prezentować wartości którym uwierzy. One muszą być realizowane. Znaczenie przedsiębiorcy jest tam wielorako i pozytywnie przedstawione, choćby ze względu na to, że człowiek wierzący może stworzyć firmę, której atmosfera sprawia, że młody człowiek, wchodzący w życie znajdzie tam odpowiednie wsparcie.

On również zawiera rachunek sumienia lidera biznesu. W tym rachunku sumienia człowieka biznesu jest np. pytanie o odpowiadanie na potrzeby świata, pytania dotyczące organizowania dobrej i wydajnej pracy oraz pytania dotyczące wytwarzania trwałego majątku i jego sprawiedliwego podziału. Ten rachunek sumienia, jego układ wynika z sześciu praktycznych zasad biznesu, które są tam wyróżnione. Zwrócono w nich uwagę na to, że człowiek biznesu ma zaspokajać potrzeby świata poprzez tworzenie towarów oraz rozwój usług. Poprzez organizowanie dobrej i wydajnej pracy i tworzenie trwałego bogactwa i jego sprawiedliwy podział.

W tym wszystkim przejawiają się również dwie zasady: poszanowanie godności człowieka i tworzenie dobra wspólnego. Jest to sprzeciwienie się tendencji skrajnego indywidualizmu, do takich teorii, które mówią, że np. działalność ekonomiczna ma wypływać tylko i wyłącznie z egoizmu człowieka, który dąży do swojej korzyści. Są tu jasne, precyzyjnie sformułowane wskazówki. Oczywiście dany przedsiębiorca musi ocenić swoją konkretną sytuację, ale ma drogowskaz. Autorzy piszą też, że jest to dokument skierowany do studentów etyki biznesu i w ogóle kierunków ekonomicznych. Mają nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie również w programach kształcenia.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl