Potrzeba zmian w szkołach dla dorosłych

Licea dla dorosłych stały się sposobem na zarabianie pieniędzy dla prywatnych firm – wynika z „Raportu o stanie edukacji 2010”, przygotowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Jeszcze w 2001 r. co trzecia taka szkoła była w prywatnych rękach, a obecnie jest ich 60 proc. W przypadku techników dla dorosłych, dużo droższych w utrzymaniu, proporcja jest odwrotna.

W szkołach dla dorosłych co roku naukę rozpoczyna 130 tys. osób, ale egzamin zdaje tylko kilka procent z nich. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydaje na te placówki 1,6 mld zł rocznie.

Poseł Lech Sprawka z sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży mówi, że potrzebne są zmiany w tym zakresie.

– Przy określonej kwocie środków finansowych przeznaczanych na edukację w szkołach podstawowych, w gimnazjach i w stacjonarnych szkołach ponadgimnazjalnych zmiany są konieczne – również w zakresie dotowania szkół prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego. Mówię o szkołach dla dorosłych, ponieważ jest to przeważająca liczba podmiotów kształcących w tym zakresie. Jest bardzo dużo patologii i konieczne są szybkie i zdecydowane zmiany, które zapewniłyby odpowiednią jakość kształcenia i – przede wszystkim – kryteria przyjęć –  powiedział Lech Sprawka.

 

Eksperci zalecają, by szkolnictwo dla dorosłych skutecznie reformować, ale go nie likwidować.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl