fot. PAP/EPA

Poszukiwania malezyjskiego boeinga zostaną zawieszone?

Poszukiwania Boeinga 777 linii Malaysia Airlines, który zaginął w 2014 r. w czasie lotu, zostaną zawieszone, jeśli wrak maszyny nie zostanie odnaleziony na obecnym obszarze poszukiwań – ogłosili w piątek ministrowie transportu Malezji, Chin i Australii.

Szefowie resortów z krajów zaangażowanych w poszukiwania spotkali się w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, by omówić przyszłe operacje.

„Malezja, Australia i Chiny wspólnie postanowiły, że jeśli nie będzie nowych dowodów, to poszukiwania zostaną zawieszone po zakończeniu poszukiwań na obszarze o powierzchni 120 tys. km kwadratowych” na południu Oceanu Indyjskiego – powiedział malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai po spotkaniu.

Minister powiedział, że ten etap poszukiwań zakończy się do grudnia. Zastrzegł, że nie oznacza to rezygnacji z poszukiwań. Liow odczytał oświadczenie, z którego wynika, że jeśli pojawią się nowe wiarygodne informacje, które będą mogły być wykorzystane do ustalenia lokalizacji szczątków, to możliwe będzie rozważenie wznowienia akcji.

Jednak, jak pisze agencja AP, jest oczywiste, że prowadzący poszukiwania stracili już nadzieję na odnalezienie maszyny. Do przeszukania pozostało niecałe 10 tys. km kwadratowych.

Ministrowie przyznali w oświadczeniu, że mimo podjętych wysiłków „prawdopodobieństwo odnalezienia szczątków maleje”.

PAP/RIRM

drukuj