fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Poszkodowani przez GetBack domagają się skutecznych działań państwa w celu odzyskania utraconych pieniędzy

Poszkodowani przez spółkę GetBack spotkali się w środę z przedstawicielem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Domagają się skutecznych działań ze strony państwa, które pozwolą im odzyskać utracone oszczędności swojego życia.

Poszkodowani przyszli z konkretnymi postulatami. Domagają się zwiększenia liczby prokuratorów, którzy zajmują się sprawą. Obecnie pracuje nad nią tylko trzech śledczych. Ponadto chcą, aby NIK jak najszybciej ujawnił swój raport dotyczący nadzoru państwowych instytucji nad spółką GetBack.

– W naszej ocenie tego rzeczywistego i fachowego nadzoru nie było. Dowodem tego jest strata ponad 2,3 mld zł. Dalej nie wiemy, gdzie są nasze pieniądze. Dlatego my poprosiliśmy, żeby KPRM dowiedziała się, kiedy NIK zamierza opublikować raport – podkreśla prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack Artiom Bujan.

Poszkodowanym zależy też na uchwaleniu specjalnej ustawy, która pozwoliłaby zabezpieczyć zyski nieuczciwych pośredników, którzy wciskali nieświadomym klientom obligacje GetBack. Wsparciem dla oszukanych byłaby też możliwość uznania przez urzędy skarbowe za stratę podatkową środków, które utracili. Przestawiliśmy też listę konkretnych zarzutów do wielu instytucji państwowych – mówi Artiom Bujan.

– Jesteśmy zadowoleni, że KPRM poświęciła dzisiaj nam czas, przyjęła nasze materiały i w tym momencie czekamy do miesiąca na odpowiedzi, które będą spływać do kancelarii premiera – tłumaczy Artiom Bujan.

Tymczasem sąd we Wrocławiu odroczył w środę rozprawę dotyczącą zatwierdzenia układu spółki GetBack z wierzycielami. Zakłada on, że niezabezpieczeni wierzyciele spółki otrzymają tylko jedną czwartą swoich środków. Zwrot zostanie rozłożony na osiem lat. Ten układ nie obejmuje jednak wszystkich poszkodowanych.

– Nawet podmioty, które świadomie brały udział w wyprowadzaniu środków z GetBack, dostaną swoje środki, a tysiące oszczędzających, którzy nawet nie wiedzieli, że jest coś takiego, jak GetBack, tylko zostali wrobieni w to w swoich bankach, nie dostaną ani grosza – wyjaśnia Rafał Momot ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

Obecnie zabezpieczono majątek sprawców w kwocie 285 mln złotych. Tymczasem straty poszkodowanych wynoszą ponad 2,3 mld złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl