Postępowanie ws. śmierci G. Przemyka trwało zbyt długo

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, badając sprawę śmierci Grzegorza Przemyka. 

Trybunał uznał, że postępowanie karne  trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia. Trybunał orzekł, że Polska będzie musiała zapłacić Leopoldowi Przemykowi – ojcu Grzegorza, 20 tys. euro odszkodowania.

Leopold  Przemyk domagał się 50 tys. euro, ale  trybunał nie uznał jego żądania. Według unijnej instytucji, postępowanie przed sądami krajowymi było wadliwe, co – jak podkreślił – zauważył także Sąd Najwyższy, dlatego należało uznać, że Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka i podstawowych wolności i przyznać Leopoldowi Przemykowi odszkodowanie.

Europejski autorytet oceniający praktykę prawną stwierdził, że sądy w Polsce działają źle i to w bardzo ważnej przestrzeni spraw związanych z podstawowym bezpieczeństwem narodu – powiedział prof. Jan Żaryn.

Historyk odniósł się w ten sposób do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który badał sprawę śmierci Grzegorza Przemyka. Trybunał jednomyślnie orzekł, że Polska naruszyła art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności. Postępowanie karne trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia. Unijna instytucja orzekła także, że Polska będzie musiała zapłacić Leopoldowi Przemykowi – ojcu Grzegorza, 20 tys. euro odszkodowania.

– To przykre, że Polska niepodległa po ‘89 roku musi się narażać na taką ocenę de facto naszego wychodzenia z komunizmu. To jakby nie stać było Polaków na budowanie państwa sprawiedliwego, opartego na dążeniu do dobra. Na dążeniu do tego, by ci, którzy odpowiadali za to, zostali należycie pouczeni poprzez wyrok sądu, gdzie zbłądzili, w którym miejscu wina jest niezaprzeczalna z punktu widzenia państwa formułującego prawo stanowione – stwierdza prof. Jan Żaryn.

Dr Ireneusz Kamiński, adwokat, wykładowca UJ, który reprezentował rodziny ofiar zbrodni katyńskiej przed Trybunałem w Strasburgu podkreśla, jak wspomniany wyrok ważny jest dla bliskich Grzegorza Przemyka.

– Trybunał uznał, że sprawa jest bardzo ważna dla Polski. Wskazał, że ona nie jest adekwatnym rozstrzygnięciem, które by załatwiało, jeśli można tak powiedzieć historyczne sprawy i ważne polskie problemy. Zatem wyrok jest wyrokiem jednomyślnym, jest połączony również z kwotą 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia, chociaż sprawa pieniędzy tu nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, co podkreślał ojciec Grzegorza Przemyka, że chodzi o stwierdzenie, iż Polska nie przeprowadziła skutecznego postępowania. Postępowanie, które trwało 19 lat, by zakończyć się umorzeniem ze względu na przedawnienie, absolutnie nie spełnia elementarnych wymogów postępowania skutecznego – zauważa adwokat.

 PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl