Posłowie zajmują się nowelizacją Prawa energetycznego

Podniesienie z 30 do 100 proc. obowiązku sprzedaży energii przez giełdę – to najistotniejsze założenie nowelizacji Prawa energetycznego. Projektem na trwającym posiedzeniu Sejmu zajmują się posłowie.

Nowelizacja Prawa energetycznego zakłada uproszczenie zasad sprzedaży rezerwowej, dostosowanie przepisów polskich do tych obowiązujących w Unii Europejskiej, podniesienie obliga sprzedaży energii przez giełdę z 30 do 100 procent. Ma to zapobiec podwyżkom cen energii, a także doprowadzić do pełnej przejrzystości rynku.

– Dotychczas było tak, że wytwórcy energii elektrycznej mogli część z niej sprzedawać poza towarową giełdą energii, czyli poza ogólnodostępną platformą do handlu. Mogło to prowadzić do sytuacji, że np. niektóre firmy, mające pozycję w jakiś sposób dominującą czy też monopolistyczną, mogły tę giełdę sprzedawać po nieco innych cenach jednym podmiotom i w innych cenach innym podmiotom. W tym momencie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której całość wytworzonej energii elektrycznej będzie sprzedawana na giełdzie. Ma to za zadanie poprawić przejrzystość funkcjonowania rynku energii elektrycznej, a w długofalowym okresie czasu poprawić pozycję tych odbiorców końcowych na krajowym rynku energii elektrycznej – mówi sprawozdawca projektu, wiceszef sejmowej komisji energii poseł Wojciech Zubowski.

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa zarekomendowała dalsze prace nad projektem. Głosowanie nad nowelą odbędzie się najprawdopodobniej w jutrzejszym bloku głosowań.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl