Posłowie zajmą się projektem ustawy dot. organizacji TK

Sejm zajmie się dziś projektem PiS ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Wczoraj posłowie debatowali nad ustawą o statusie sędziów Trybunału.

Projekt  ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma regulować wymogi związane z bezstronnością i apolitycznością sędziów. Wprowadzona ma zostać między innymi jawność oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału.

– Skoro najważniejsze osoby w państwie składają oświadczenia majątkowe, przeto ważne jest również i to, aby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego takie oświadczenia składali, zarówno przed objęciem urzędu, później co rok do 31 marca i na koniec po zakończeniu swojej misji w Trybunale Konstytucyjnym – wskazywał poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Zgodnie z projektem ustawy sędziowie nie będą mogli także prowadzić działalności publicznej, której nie da się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Obowiązywałby ich też zakaz wstępowania do partii politycznych i związków zawodowych, także po przejściu w stan spoczynku.

– Wszystkie postanowienia dotyczące sędziów Trybunału Konstytucyjnego odnoszą się zarówno do sędziów czynnych, jak i do sędziów w stanie spoczynku. Z tego wynika, że nawet tylko i wyłącznie w świetle Konstytucji sędziowie w stanie spoczynku mają takie same znaczące ograniczenia w funkcjonowaniu w życiu publicznym – podkreśla dr hab. Marek Dobrowolski, konstytucjonalista.

Do projektu krytycznie odnosi się opozycja. Borys Budka z PO przekonywał, że Trybunał Konstytucyjny stał się celem bezpardonowego ataku.

– Państwu chodzi tylko o jedno – by mieć swój Trybunał Konstytucyjny tylko po to, by go zablokować, tylko po to, by realizować prosty cel: państwa totalnego – ocenił Borys Budka.      

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej twierdziła, że projekt ustawy pełni rolę „politycznej smyczy” i ma na celu kneblowanie ust sędziom.

– Dzień, w którym zostaną przyjęte wszystkie trzy ustawy dotyczące Trybunału, będzie ostatnim dniem polskiej demokracji. Oczywiście do czasu, kiedy my tą demokrację odbudujemy – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz.  

Dziś posłowie zajmą się kolejnym, nowym projektem ustawy w sprawie  Trybunału. Nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczy organizacji i trybu postępowania przez Trybunał. Określa on między innymi zasady wyłaniania nowego prezesa Trybunału. Będzie on powoływany przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez zgromadzenie ogólne Trybunału w ciągu miesiąca od powstania wakatu. W tym czasie pracami TK będzie kierować najstarszy stażem sędzia. Partia rządząca chce przyjąć nowe przepisy dotyczące wyłaniania nowego prezesa Trybunału jeszcze przed zakończeniem kadencji obecnego prezesa Andrzej Rzeplińskiego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl