Posłowie za nowelą ustawy o TK

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewidującą, że na miejsce sędziów TK, których kadencja kończy się w 2015 r., zostaną wybrani nowi sędziowie.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 268 posłów – wszyscy obecni na sali, czyli posłowie PiS i Kukiz’15. Posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem.

W czwartkowy wieczór dwie senackie komisje zarekomendowały izbie wyższej przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że głosowanie odbędzie się w piątek rano.

Politycy PO domagali się odrzucenia projektu. Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że PO złoży wniosek do TK ws. przyjętej ustawy. Poseł Robert Kropiwnicki nazwał projekt „haniebnym zamachem na TK” i „dewastacją państwa prawa”.

W odpowiedzi Poseł Andrzej Abramowicz powiedział, że jest to przejaw hipokryzji.

– Platforma – łamiąc zasady prawa, łamiąc zwyczaje – wprowadziła pięciu swoich sędziów. Swoich, dlatego, że gdyby było inaczej, państwo by tego nie zrobili, łamiąc zaufanie społeczeństwa do Trybunału. A jest to o tyle ważne, że narzekamy, że Polacy tracą zaufanie do instytucji demokratycznych w Polsce. I to państwo dokonaliście tego zamachu! To państwo będziecie za to odpowiadali! My teraz próbujemy przywrócić normalność – mówił poseł Abramowicz.  

Poseł Stanisław Tyszka z klubu KUKIZ 15 powiedział, że rola TK – zarówno w ciągu ostatnich ośmiu lat jak i całej III RP – była szkodliwa i zła dla polskiej demokracji. Przypomniał wyrok w sprawie OFE i zaakceptowanie zmian emerytalnych wydłużających wiek emerytalny.

– TK często uzurpował sobie rolę „trzeciej izby parlamentu”, przekraczając kompetencje, opierając się np. na takich argumentach jak dobro finansów publicznych, a nie argumentach słusznościowych, konstytucyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki tym zmianom, które zostaną wprowadzone do ustawy, TK przestanie być głównym hamulcem zasadniczych zmian ustrojowych w Polsce – podkreślił poseł Stanisław Tyszka.  

Pięciu nowych sędziów wybrał 8 października poprzedni Sejm. Politycy PO od dłuższego czasu wywierają naciski na prezydenta Andrzeja Dudę, aby przyjął ślubowanie nowych sędziów TK. Zarzucają prezydentowi, że w ten sposób łamie Konstytucję.

Jeżeli nowelizacja ustawy o TK wejdzie w życie w proponowanym kształcie, wybór sędziów ruszy od nowa. Pięciu nowych sędziów wybrał 8 października poprzedni Sejm.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl