Posłowie wysłuchają dziś sprawozdania komisji ws. noweli ustawy o SN

Posłowie wysłuchają dziś sprawozdania sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka dotyczącego projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym.

W myśl zarekomendowanej dziś przez komisję poprawki PO, ławników Sądu Najwyższego Senat ma wybierać w głosowaniu jawnym, a nie tajnym.  Komisja poparła też poprawkę PiS ws. przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego do Izby Dyscyplinarnej.

Wczoraj sejmowa komisja sprawiedliwości poparła poprawkę ws. zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z nią, jeśli w określonym terminie I prezes SN tego nie zrobi, pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego może zwołać najstarszy wiekiem członek KRS – sędzia lub sędzia w stanie spoczynku.

Aprobatę posłów uzyskała także poprawka zakładająca, że to KRS, a nie prezydent może wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego po ukończeniu przez sędziego 65. roku życia. Przeciw temu protestowała opozycja.

Sens zmian w sądownictwie pozostaje zachowany. Ważny jest wprowadzony element konsultacji między Ministerstwem Sprawiedliwości i Krajową Radą Sądownictwa – tłumaczył poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

– Przez wiele lat istniał system wzajemnego blokowania się, a minister sprawiedliwości nie mógł swobodnie działać w zakresie nadzoru administracyjnego, ani środowisko sędziowskie tego nie mogło zrobić. Dokonaliśmy pewnych zmian, dając więcej kompetencji ministrowi sprawiedliwości, ale wydaję mi się, że jest to rozwiązanie kompromisowe, bo minister sprawiedliwości musi pytać środowiska sędziowskiego. Oczywiście nie oznacza to, że za każdym razem on musi podążyć za opinią tego środowiska, ale jednak pyta. Żaden minister sprawiedliwości nie będzie mógł w każdym przypadku ignorować tego stanowiska, jeśli nawet będzie niezgodne z jego zamierzeniami. Jest drugi element, w KRS jest możliwość zablokowania takich decyzji większością 2/3 głosów – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Kolejna poparta przez komisję poprawka do ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada, że sędzia SN po ukończeniu 65. roku życia może dalej pełnić swoją funkcję. Stanie się tak, jeśli złoży odpowiednie oświadczenie i przedstawi zaświadczenia lekarskie, a prezydent nie zgłosi sprzeciwu.

Propozycje zmian w nowelach trafią teraz do drugiego czytania w Sejmie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl