fot. PAP

Posłowie debatowali o odwróconym kredycie hipotecznym

Posłowie debatowali dziś w Sejmie nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zgodnie z projektem, bank będzie wypłacał klientowi jednorazowe świadczenie lub świadczenia okresowe, zabezpieczone hipoteką ustanowioną np. na mieszkaniu.

Poseł Solidarnej Polski, Andrzej Romanek podkreślał, że taka propozycja pokazuje w jak trudnej sytuacji jest większość polskiego społeczeństwa.

– Dotyczy to szczególnie osób, które są emerytami, albo rencistami. Są to osoby, które z oczywistych względów nie mogą dodatkowo pracować. Jako renciści – w wyjątkowych sytuacjach, a emeryci – z uwagi na osiągnięty wiek. Oczywiście to czynią i świadczą pracę z bardzo prostego powodu: wysokość emerytury nie pozwala im na przeżycie już nie w godnych warunkach, ale w ogóle często na przeżycie. Posiłkują się pomocą najbliższych, pomocą rodziny. Nie zawsze też rodzina, z uwagi na stan rzeczy jaki mamy, a mam na uwadze poziom bezrobocia, jest w stanie wesprzeć swoich bliskich. Dzieci nie są w stanie wspierać własnych rodziców mając własne rodziny i także żyjąc w trudnej sytuacji – mówił poseł Andrzej Romanek.

Najtrudniejszy do zaakceptowania w tym projekcie jest fakt, że banki zobligowane do udzielania pomocy w postaci udzielania kredytów i pożyczek, staną się podmiotami będącymi właścicielami nieruchomości – podkreślił poseł Andrzej Romanek podczas debaty w Sejmie.

Pod koniec sierpnia sejmowa komisja finansów zarekomendowała, by można było zaciągać taki kredyt w walucie obcej. Jednak według ekonomistów, jest to ryzykowny pomysł dla seniorów. W wersji rządowej przewidziano udzielanie takich kredytów tylko w złotych.

RIRM

drukuj