Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju ws. COP24

W czwartek w Warszawie zebrała się Narodowa Rada Rozwoju, która obradowała w sprawie rozpoczynającego się w niedziele szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W spotkaniu uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska ma duże osiągnięcia w dziedzinie transformacji gospodarki i redukcji emisji CO2.

– Naprawdę możemy wśród państw, które są stronami konwencji chodzić zupełnie z podniesioną głową z tego względu, że my właściwie idealnie wpisujemy się w realizację tego modelu zrównoważonego rozwoju – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Przed Polską jako gospodarzem szczytu stoi ważne zadanie – dodał prezydent.

– Cele zasadnicze są dwa. Doprowadzić do przyjęcia pakietu decyzji, które będą oznaczały wdrożenie postanowień porozumienia paryskiego z 2015 r. Po drugie zrealizować to na zasadzie dialogu Talanoa, co również jest kwestią bardzo istotną – wskazywał Andrzej Duda.

Stanowisko Polski na szczyt jest bardzo konkretne – mówił wiceminister środowiska Michał Kurtyka, który będzie przewodniczył spotkaniu.

– Zarysowaliśmy te obszary dyskusji z naszej strony wokół trzech tematów: człowiek, technologia i przyroda, które materializują się w postaci trzech deklaracji: solidarnej i sprawiedliwej transformacji; elektromobilności, jak również znaczenia pochłaniania bilansującego emisję – akcentował Michał Kurtyka.

Były minister środowiska i współautor porozumienia paryskiego prof. Jan Szyszko postulował, aby lasy i gleby zostały włączone do handlu emisjami. Polska mogłaby na tym sporo zaoszczędzić. Projekt uzyskał poparcie Światowej Organizacji Naukowców zrzeszającej kilkudziesięciu noblistów.

– 42 mln ton rocznego pochłaniania. […]Teraz jedna tona emisji kosztuje 25 euro. Lasy proponują 20 euro. W tym zarabiają 17,5 – mówił naukowiec.

7,5 euro Lasy Państwowe są gotowe przekazywać na rozwój terenów niezurbanizowanych oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Pozostałe 10 euro miałyby zasilić tworzenie Wielkiego Zielonego Muru w północnej Afryce. Jego celem jest zatrzymanie pustynnienia kontynentu poprzez zasadzenie duże ilości roślin i drzew.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl