By Columbano Bordalo Pinheiro (1910; generic design)Vítor Luís Rodrigues; António Martins-Tuválkin (2004; this specific vector set: see sources) - http://jorgesampaio.arquivo.presidencia.pt/pt/republica/simbolos/bandeiras/index.html#imgssee construction sheet., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=433235

Portugalskie państwo poszukuje 170 zaginionych cennych dzieł sztuki

Portugalia od końca XX wieku straciła około 170 cennych należących do państwa dzieł sztuki – powiedziała we wtorek minister kultury tego kraju Graca Fonseca. W czerwcu wszczęto śledztwo w celu ustalenia ich lokalizacji.

Jak wyjaśniła Fonseca, zagubione dzieła sztuki wchodzą w skład kolekcji „SEC”, a ich autorami są twórcy współcześni. Są to zarówno dzieła artystów z Portugalii, jak i twórców zagranicznych.

Przedstawicielka socjalistycznego rządu Antonia Costy tłumaczyła, że zaginione dzieła sztuki znajdowały się wcześniej m.in. na ekspozycjach oraz w portugalskich placówkach dyplomatycznych. Miały ginąć stopniowo, począwszy od końca XX w.

Lizbońska ekspert ds. literatury i sztuki Maria Vieira wskazała, że w ostatnich latach dochodziło do kilku zaginięć dzieł sztuki należących do państwa. Przypomniała, że jedną z najbardziej cennych kolekcji, która nigdy nie powróciła do Portugalii, była część zbioru biżuterii królewskiej wypożyczonej na wystawę do Hagi w 2002 r.

„O ile w Hadze doszło do kradzieży, o tyle w przypadku 170 dzieł sztuki z kolekcji SEC mówimy o zaginięciu. Już w latach 2011-12 podczas inwentaryzacji urzędnicy informowali, że +nieznana jest lokalizacja+ części mienia państwowego” – powiedziała PAP Vieira.

Z dotychczasowego dochodzenia wynika, że wśród zaginionych dzieł sztuki są m.in. obrazy Andy’ego Warhola, Julio Pomara, Heleny Almeidy, a także Roberta Mapplethorpe’a.

Jak ustaliły portugalskie media, część dzieł zniknęła z portugalskich placówek dyplomatycznych w latach 90. W raportach z początku XXI wieku wynika, że kilku ambasadorów informowało o „nieznanej lokalizacji dzieł sztuki”.

Rządzący Portugalią w latach 2011-15 centroprawicowy rząd Pedro Passosa Coelho, poszukujący pieniędzy na spłacanie zaciągniętego zewnętrznego długu, rozważał sprzedaż posiadanych przez ten kraj dzieł katalońskiego artysty Joana Miro. Miały one zostać sprzedane za pośrednictwem domu aukcyjnego Christies’s. Po protestach różnych środowisk licytację odwołano.

W listopadzie 2018 r. portugalskie ministerstwo kultury przekazało miastu Porto 85 obrazów zmarłego w 1983 r. Miro. Dzieła katalońskiego artysty mają tam pozostać na co najmniej 25 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl