fot. PAP/Leszek Szymański

Portugalia: B. Mazurek otworzyła w parlamencie ekspozycję o historii Polski

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek otworzyła w środę w portugalskim parlamencie – Zgromadzeniu Republiki – wystawę dotyczącą historii Polski, głównie wydarzeń z XVI w. W jej otwarciu wzięli udział m.in. portugalscy deputowani, korpus dyplomatyczny i przedsiębiorcy.

Jak powiedziała PAP Beata Mazurek, zainaugurowana wystawa pozwala Portugalczykom zapoznać się z ważnymi wydarzeniami z historii Polski i „zobaczyć drogę, jaką przebył nasz kraj poprzez wieki”. Przypomniała, że XVI-wieczna Polska, podobnie jak ówczesna Portugalia, była silnym krajem, z którym liczono się na świecie.

„Po wielu stuleciach naznaczonych również okupacją ze strony sąsiadów dziś Polska i Portugalia, pomimo oddalenia geograficznego, są sobie bliskie, m.in. poprzez wspólne uczestnictwo w strukturach unijnych i NATO. Dzielimy też podobne wartości oraz pogłębiamy wzajemne relacje na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej” – stwierdziła wicemarszałek Sejmu.

Otwierając wystawę pt. „Kiedy Portugalia panowała na morzu. Złota epoka historii Polski”, Beata Mazurek podziękowała władzom Zgromadzenia Republiki za organizację ekspozycji.

„Bardzo dziękuję za zaproszenie Polski do waszego parlamentu” – dodała.

Uczestniczący w otwarciu wystawy wiceprzewodniczący portugalskiego parlamentu Jorge Lacao przypomniał, że w okresie, kiedy Portugalia odkrywała nowe lądy, Polska dynastii jagiellońskiej należała do czołówki Europy pod względem rozwoju nauki, kultury i sztuki.

„W czasach, kiedy Vasco da Gama odkrywał morską drogę do Indii, a wyprawa Ferdynanda Magellana okrążała świat, polski astronom Mikołaj Kopernik dokonywał ważnych dla ludzkości odkryć naukowych” – powiedział Jorge Lacao.

Składająca się z osiemnastu paneli wystawa powstała przy wsparciu Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i ambasady RP w Lizbonie. Choć ekspozycja opisuje całą historię Polski, odnotowując też ważne wydarzenia z dziejów Portugalii, to koncentruje się głównie na XVI wieku. Według polskiego ambasadora w Lizbonie Jacka Junoszy Kisielewskiego, dobór tego okresu nie był przypadkowy.

„Celem ekspozycji jest skierowanie Portugalczyków na Polskę w wieku XVI, z którym czują się szczególnie związani emocjonalnie, głównie ze względu na panowanie Portugalii na oceanach po sukcesach odkryć geograficznych. Prezentując w ramach wystawy Polskę z tamtego okresu, eksponujemy przede wszystkim jej wieloetniczność, wielokulturowość oraz tolerancję światopoglądową i religijną, a także wkład w rozwój cywilizacyjny świata” – powiedział PAP Junosza Kisielewski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl