Port Gdańsk obsługuje kolejny serwis oceaniczny z Azją

Port w Gdańsku rozpoczął obsługę kolejnego serwisu oceanicznego z Azji. Co najmniej raz w miesiącu do Gdańska ma zawijać statek typu Ro-Ro armatora Bahri z Arabii Saudyjskiej. Jednostka ma transportować cysterny. Port obsługuje też dwa dalekowschodnie serwisy kontenerowe.

Port Gdańsk podał dziś w komunikacie, że „decyzja armatora o włączeniu Portu Gdańsk do swojej siatki regularnych serwisów żeglugowych związana jest m.in. z realizacją dużego kilkuletniego kontraktu na dostawę cystern, jaki jeden z czołowych producentów wagonów kolejowych w Polsce podpisał z saudyjskim operatorem kolejowym”.

Podano, że armator Bahri zapewnia regularne zawinięcia do portu w Gdańsku z częstotliwością co najmniej raz w miesiącu na trasie Dammam – Jebel Ali – Djibouti – Jeddah – Bilbao – Hamburg – Gdańsk – Antwerpia – Tilbury.

Monika Wszeborowska z Portu Gdańsk wyjaśniła, że w tym tygodniu jednostka zabrała z Gdańska 30 cystern. Cysterny dostarczane są z południa Polski do Portu Gdańsk na szynach, skąd bezpośrednio wtaczane są na specjalistyczne roll trailery i na nich załadowywane na statek. Operacje przeładunkowe realizuje spółka Port Gdański Eksploatacja, natomiast obsługę agencyjną statków prowadzi Wilhelmsen Ships.

Ro-Ro (od ang. Roll On / Roll Off) to typ statku przystosowanego do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów (samochodów lub wagonów kolejowych). Przy załadunku i wyładunku nie są wykorzystywane dźwigi, a ładunki są wtaczane przez rampę.

Port w swoim komunikacie zwrócił uwagę, że decyzja armatora Bahri wpłynie nie tylko na wzbogacenie siatki połączeń żeglugowych Gdańska, ale także na stworzenie po raz pierwszy w porcie serwisu dla towarów do lub z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nowa linia oceaniczna daje też szansę na zwiększenie udziału przeładunków typu Ro-Ro w strukturze towarowej portu.

Podano, że narodowy przewoźnik saudyjski, firma Bahri specjalizuje się w przewozach drobnicy, paliw, chemikaliów oraz ładunków masowych suchych. Od prawie 40 lat świadczy usługi transportowe głównie w obszarze południowej Azji zwłaszcza Półwyspu Arabskiego, wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, ale także północnej Europy.

Statki dwóch linii Azja-Europa obsługuje natomiast terminal kontenerowy DCT w porcie. Rok temu terminal obsłużył pierwszy statek dalekowschodniego serwisu Alians G6, który utworzyły: APL, Hyundai Merchant Marine (HMM), Mitsui O.S.K. Lines (MOL), Hapag-Lloyd, Nippon Yusen Kaisha (NYK) oraz Orient Overseas Container Line (OOCL). W ramach cotygodniowego serwisu Loop 7 statki zawijają do sześciu kolejnych portów europejskich: Rotterdamu, Hamburga, Gdańska, Goeteborga, Antwerpii oraz Southampton. Po przekroczeniu Oceanu Indyjskiego, serwis zatrzymuje się w Qingdao, Szanghaju, Hongkongu, Yantian oraz Singapurze.

Od początku (od 2007 r.) partnerem strategicznym terminala DCT jest duński operator kontenerowy Maersk Line, który jako pierwszy uruchomił kilka lat temu bezpośrednie połączenie oceaniczne z Azją, czyli serwis AE10 Maersk Line. W ramach tego serwisu wpływają statki o pojemności 18 tys. TEU (TEU – jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp).

W pierwszym półroczu 2016 r. w Porcie w Gdańsku przeładowano prawie 18 milionów ton towarów, o 4,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W 2015 roku Port Gdańsk ustanowił rekord polskiej gospodarki morskiej – przeładował prawie 36 mln ton ładunków, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl