fot. sxc.hu

Jest porozumienie ws. zmian w systemie emerytalnym

Ministerstwa Rozwoju oraz Rodziny Pracy i Polityki Społecznej porozumiały się w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Projekt, który przewiduje likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych, ma we wrześniu trafić do konsultacji – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ogólny zarys likwidacji OFE i stworzenia pracowniczych planów kapitałowych pojawił się w ubiegłym roku. Resort Pracy chciał jednak by całość zgromadzonych w OFE składek przyszłych emerytów przejął ZUS. Z informacji prasowych wynika jednak, że wicepremier Mateusz Morawiecki ostatecznie przekonał minister Elżbietę Rafalską do swojego pomysłu.

To oznacza, że 25 proc. zgromadzonych w OFE składek przejmie państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski wskazuje, że zapowiadane zmiany należy ocenić pozytywnie.

– Jest to pozytywny element budowy polskiego kapitału, mieszczący się właśnie w planie Morawieckiego, który postuluje już od dawna, aby na bazie polskiego kapitału rozwijała się polska gospodarka. W planie wicepremiera Morawieckiego bardzo istotnym elementem są również pracownicze plany kapitałowe i miejmy nadzieję, że będzie tutaj znacząca pomoc ze strony resortu rozwoju ku realizacji tych planów kapitałowych – akcentuje dr Grzegorz Piątkowski.

Wicepremier Mateusz Morawiecki chciałby rozpocząć reformę 1 lipca przyszłego roku. Jednak rządowi urzędnicy wskazują, że z powodów technicznych możliwe jest opóźnienie – do 2019 r.

RIRM

drukuj